
Bodil Rasmussen
Konsulent
Telefon: 3336 8869
Mobil: 2685 8869

FTF indgik sommeren 2007 trepartsaftale med regeringen, KL og Danske Regioner. Aftalen indebærer blandt andet, at ledere har ret til lederuddannelse på diplomniveau. De ledere, der er omfattet af retten, er bl.a. institutionsledere, afdelingsledere på sygehuse og ledere i administrationen, der har ledelse som primær jobfunktion. Det er lokalt, det endeligt skal afklares, hvilke lederstillinger der er omfattet af retten.
En række ledere i staten har fået ret til en anerkendt lederuddannelse på diplomniveau. Det gælder bl.a. offentlige institutionsledere. Ved institutionsledere forstås ledere, som har ansvar for en institution eller afdeling, herunder i administrationen, og som har ledelse som primær jobfunktion. Målgruppen er i øvrigt karakteriseret ved at have ansvar for områder med direkte borgerkontakt og levere service inden for velfærdsområdet og lignende.
Bilag 1: Personalestyrelsens brev
På finansloven for 2009 er der afsat en bevilling som skal dække nogle af udgifterne. Det er vigtigt at være opmærksom på, at de udmeldte beløb ikke sætter rammen for, hvor mange ledere, der skal deltage i uddannelse, eller hvor meget uddannelse, den enkelte leder skal have.Det er også vigtigt at være opmærksom på, at det både er ansatte i centraladministrationen, i styrelser og institutioner, herunder selvejende institutioner, der kan være omfattet af retten til lederuddannelse og som kan få deres lederuddannelse – eller dele af den - finansieret af puljen.
Retten til lederuddannelse
FTF indgik sommeren 2007 trepartsaftale med regeringen, KL og Danske Regioner. Aftalen indebærer blandt andet, at ledere har ret til lederuddannelse på diplomniveau. De ledere, der er omfattet af retten, er bl.a. institutionsledere, afdelingsledere på sygehuse og ledere i administrationen, der har ledelse som primær jobfunktion. Målgruppen af ledere er i øvrigt karakteriseret ved at have ansvar for områder med direkte borgerkontakt, der leverer service inden for velfærdsområderne og lignende. Der er altså ikke en helt udtømmende og præcis definition af, hvilke områder, der er omfattet.
FTF vurderer, at det ikke er muligt at komme med en udtømmende liste over de lederstillinger, som retten til lederuddannelse omfatter. Det skyldes, at der er mange stillingsbetegnelser inden for lederområdet. Én stillingsbetegnelse dækker ikke nødvendigvis over samme jobindhold fra område til område. Endelig kan områder, der minder om hinanden i indhold, være forskelligt organiseret. Derfor er det lokalt, det skal afklares, hvilke lederstillinger der er omfattet af retten.
De eksempler, der gives nedenfor, er derfor kun eksempler på
· Visse ledere inden for Justitsministeriets område, fx inden for politiet, Kriminalforsorgen, retsvæsnet mv.
Bilag 2: Oversigt over uddannelsesmuligheder
· Visse ledere inden for Indenrigs- og Socialministeriets område, fx ledere af institutioner som Kofoeds Skole og tilsvarende.
· Visse ledere inden for Undervisningsministeriets område, herunder i styrelser og på selvejende uddannelsesinstitutioner som fx frie skoler, produktionsskoler, erhvervsskoler og professionshøjskoler.
For nye lederenuværende ledere
Personalestyrelsens udmelding I forbindelse med finanslovsforliget for 2009 blev der afsat 4 mio. kr. årligt i 2009, 2010 og 2011 til medfinansiering af lederuddannelse i staten. FTF har gennem længere tid været i dialog med Personalestyrelsen om, hvordan denne pulje bliver meldt ud til ministerområderne.
Personalestyrelsens udmelding i brev af 1. december 2009 vedlægges som bilag 1.
Se mere om den offentlige lederuddannelse
Bevillingen skal dække en del af statens merudgifter i forbindelse med lederuddannelse af allerede ansatte ledere. Lederuddannelse af nyansatte ledere (ledere ansat efter 1. januar 2008) skal finansieres af ansættelsesmyndigheden på samme måde som den afholder andre udgifter til kompetenceudvikling.
Det er vigtigt at være opmærksom på, at bevillingen ikke kan og heller ikke skal dække alle udgifter for staten i forbindelse med, at ledere i staten har fået ret til lederuddannelse på diplomniveau.
Når det drejer sig om at søge lederuddannelse, som man er berettiget til, skal den enkelte leder ikke være begrænset af, om udgiften kan afholdes inden for den udmeldte pulje. Retten til lederuddannelse er ikke begrænset af støttebeløbets størrelse.
Konkrete uddannelsesmuligheder
Retten til lederuddannelse kan i dag indfries ved at gøre brug af den offentligt anerkendte og kompetencegivende diplomuddannelse i ledelse, der fortrinsvis udbydes på de 8 professionshøjskoler i Danmark (se bilag 2 for nærmere info).
Som supplement til diplomuddannelsen i ledelse har regeringen, KL og Danske Regioner taget initiativ til etableringen af et andet udbud af lederuddannelser, som giver den enkelte offentlige leder en relevant, generel ledelsesfaglig og praksisnær lederuddannelse på diplomniveau. Rammen for den nye type lederuddannelse er nu færdigudviklet, og de første udbydere blev i september 2009 certificeret til udbud af lederuddannelsesmoduler. Se nærmere om den offentlige lederuddannelse her: http://www.offentliglederuddannelse.dk/da
Retten gælder ikke for lederuddannelse på master-niveau. Der er med støtte af trepartsmidler udviklet en særlig masteruddannelse i offentlig ledelse, som der i de kommende år ydes tilskud til, sådan at deltagerbetalingen omtrent halveres. Nærmere oplysninger om masteruddannelsen kan finde spå personalestyrelsens hjemmeside.
Har man som leder allerede gennemført en række lederuddannelser og kurser i ledelse vil man kunne søge om at få merit for dette. Det gælder både i forhold til Diplomuddannelsen i Ledelse og i forhold til den nye lederuddannelse for offentlige ledere.
Endvidere vil man, jf. lovgivningen om realkompetencevurdering, kunne få realkompetencevurderet sine faglige kompetencer i forhold til, om man kan få merit på Diplomuddannelsen i Ledelse. Realkompetencevurdering foretages af de uddannelsesinstitutioner, der tilbyder diplomuddannelsen i ledelse. Der opkræves betaling for at få foretaget en vurdering
08.05.12 [FTF nyhed]
Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.
08.05.12 [FTF nyhed]
Regeringen afsætter to mia. kr. til videregående uddannelser. Det er helt nødvendigt for at sikre Danmarks langsigtede vækst, mener FTF. Men der må indbygges plads i planen til senere at lempe på den kartoffelkur for...
24.04.12 [Notat]
AKF har undersøgt professionshøjskolernes muligheder for at udvikle ny viden til gavn for uddannelser og praksis. Konklusionen er, at der er behov for en permanent og tilstrækkelig bevilling til forsknings- og...