
Bodil Rasmussen
Konsulent
Telefon: 3336 8869
Mobil: 2685 8869
Med trepartsaftalen i 2007 blev der afsat midler til kompetenceudvikling af bl.a. ansatte i staten. Principperne for fordeling er aftalt ved OK 08, og som led heri er der nu aftalt en særlig stipendieordning, som gælder i 2010 og 2011 for visse grupper af statsansatte. Der er ansøgningsfrist første gang den 3. maj 2010.
08.02.12 [FTF nyhed]
De tre hovedorganisationer AC, FTF og LO glæder sig over, at ledige stadig kan komme på fagspecifikke kurser. Regeringen ville ellers - i lighed med den forrige regering - afskaffe muligheden, men har endelig ombestemt sig. Det er godt nyt for ledige med en videregående uddannelse, der derfor stadig har ret til at anvende fagspecifikke kurser som led i selvvalgt uddannelse.
25.01.12 [FTF nyhed]
EU vil tvinge danske skoler og institutioner til at acceptere lærere og pædagoger uden fuld uddannelse. FTF er kritisk over for EU-regler, der vil svække uddannelseskrav i Danmark.
20.12.11 [FTF nyhed]
Regeringen vil alligevel ikke afskaffe nyuddannede lediges mulighed for relevant uddannelse efter nytår. En god idé, for mange nyuddannede har ikke andre muligheder, mener FTF.