
Bodil Rasmussen
Konsulent
Telefon: 3336 8869
Mobil: 2685 8869

Erik Schmidt
Konsulent
Telefon: 3336 8814
Mobil: 2040 8814
De fire parter bag National Strategi for Velfærdsuddannelserne indbød den 29. april 2010 til en opfølgningskonference på Professionshøjskolen VIA UC i Århus. Med konferencen var det hensigten at gøre status over, hvor vi er nået til, ét år efter strategiens lancering. Knap 150 personer deltog i en meget vellykket konference, hvor konkrete beretninger om lokale, regionale og nationale indsatser kom til at stå som stærke eksempler på, at der er vilje til at styrke og udvikle velfærdsuddannelserne og deres videngrundlag
Ved det efterfølgende årsmøde den 3. maj i Rektorkollegiet for Professionshøjskolerne talte undervisningsminister Tina Nedergaard begejstret om den nationale strategi og sagde bl.a.
”Den flotte søgning til uddannelserne er en meget positiv og glædelig udvikling. Det tyder på, at professionerne har genvundet den anseelse, de fortjener, og at endnu flere har fået øjnene op for de kvaliteter og muligheder, uddannelserne rummer.
Jeg er sikker på, at det blandt andet skyldes et godt samarbejde mellem parterne bag uddannelserne, der virkelig har løftet i flok.
Sidste forår fremlagde I i fællesskab med KL, Danske Regioner og FTF en national strategi for velfærdsuddannelserne. Strategien var et flot resultat af et intenst samarbejde mellem parterne. Mange af strategiens forslag forudsætter lokale opfølgninger. Det er godt med mange gode ideer, men det vigtigste er, at de spredes. Den spredning medvirker vi meget gerne til.
En lang række af strategiens indsatsområder kan også genfindes i den politiske aftale om udmøntning af midler til de videregående uddannelser for 2010-2012, som blev indgået i november 2009.”
KL, Danske Regioner, Rektorkollegiet og FTF fortsætter i den kommende tid samarbejdet om indsatsområderne i den nationale strategi.

Bodil Rasmussen
Konsulent
Telefon: 3336 8869
Mobil: 2685 8869

Erik Schmidt
Konsulent
Telefon: 3336 8814
Mobil: 2040 8814
08.02.12 [FTF nyhed]
De tre hovedorganisationer AC, FTF og LO glæder sig over, at ledige stadig kan komme på fagspecifikke kurser. Regeringen ville ellers - i lighed med den forrige regering - afskaffe muligheden, men har endelig ombestemt sig. Det er godt nyt for ledige med en videregående uddannelse, der derfor stadig har ret til at anvende fagspecifikke kurser som led i selvvalgt uddannelse.
25.01.12 [FTF nyhed]
EU vil tvinge danske skoler og institutioner til at acceptere lærere og pædagoger uden fuld uddannelse. FTF er kritisk over for EU-regler, der vil svække uddannelseskrav i Danmark.
20.12.11 [FTF nyhed]
Regeringen vil alligevel ikke afskaffe nyuddannede lediges mulighed for relevant uddannelse efter nytår. En god idé, for mange nyuddannede har ikke andre muligheder, mener FTF.