Kvinder bruger SP både til forbrug og fornuft

[ TR-info ]

Mange af de kvinder, der vil hæve deres SP-opsparing, vil både spare op til pension og kaste nogle penge ud i forbrug.

Mere forbrug og mere pensionsopsparing. Det er, hvad mange kvinder vil bruge pengene til, hvis de hæver deres SP-opsparing.

Det fremgår af en ny undersøgelse fra pensionskassen PKA, hvor 90 procent af de 230.000 medlemmer er kvinder.

Undersøgelsen er foretaget blandt 1.000 medlemmer af PKA's pensionskasser inden for social- og sundhedssektoren. Den viser, at mere end seks ud af 10 vil hæve SP-pengene.

Hver sjette af dem vil udelukkende spare pengene op, og samme antal vil bruge alle pengene. En Gallup-undersøgelse fra maj viste til sammenligning, at danskerne primært ville bruge pengene til at forsøde tilværelsen med.

Ifølge PKA-undersøgelsen vil hver sjette, der allerede har besluttet af hæve SP-kontoen, både spare op og forbruge. En tredjedel har endnu ikke besluttet sig, og 14 procent vil nedbringe deres gæld.

Ansvarshavende aktuar i PKA, Vibeke Thinggaard, kalder SP-opsparingen en oplagt mulighed for at forkæle sig selv, men understreger samtidigt, hvor vigtigt det er at spare op.

"For en stor del af vores medlemmer vil det være fornuftigt at spare ekstra op til pensionen, fordi mange af dem arbejder på deltid, og de begynder som så mange andre grupper på arbejdsmarkedet deres opsparing for sent. De "huller" i arbejdslivet kan en supplerende opsparing være med til at fylde ud," siger Vibeke Thinggaard.

I FTF, der organiserer størstedelen af PKA's medlemmer, er formand Bente Sorgenfrey glad for, at medlemmerne ikke følger resten af danskerne i den forbindelse.

"Kvinder har et stort pensionsefterslæb i forhold til mænd, og derfor så vi helst, at SP-opsparingen blev brugt til at spare op til alderdommen. Men jeg tror, at de fleste vil købe lidt ekstra, når de får uventede penge mellem hænderne," siger Bente Sorgenfrey.

I gennemsnit har SP-opsparerne 9.000 kr. hver at gøre godt med, når skatten er trukket fra.
Kilde: Newspaq og PKA

 

Kontaktinformation

Bente Sorgenfrey

Bente Sorgenfrey

Formand

Telefon: 3336 8801

Mobil: 4045 2645