Send flere penge

[ ]

Ja, jeg ved, at det lyder som en automatreaktion her lige før, regeringen udsender sit finanslovsforslag her på tirsdag. Men hvis vi ikke skal stå med en endnu større mangel på veluddannede faggrupper inden for uddannelses -,omsorgs - og sundhedssektoren, så skal der afsættes flere penge til professionshøjskolernes uddannelser.

Faktum er, at de seneste tal fra Undervisningsministeriet viser, at hver tredje lærerstuderende, hver fjerde sygeplejerskestuderende, hver femte pædagogstuderende ikke gennemfører deres uddannelse. Samtidig falder antallet af ansøgere til de samme uddannelser. Blot på et enkelt år er optaget til sygeplejerskeuddannelsen faldet med en sjettedel. De seneste syv år er antallet af nye lærerstuderende faldet med mere end en tredjedel.  

Vi er som samfund nødt til at forholde os til, at det svigtende optag og det store frafald, ikke mindst fordi  mange af dem, der arbejder i den offentlige sektor i dag, er ved at nå pensionsalderen. Hvis hospitalernes ventelister ikke skal vokse, de ældre skal have en kvalificeret pleje og, der skal være tilstrækkelig med uddannede lærere til at undervise vores børn og børnebørn, så skal vi have flere unge til at gennemfører uddannelser, der er centrale for velfærdssamfundet overlevelse. Derfor skal professionshøjskolerne styrkes.

Professionshøjskolerne udspringer af Globaliseringsaftalen. De tidligere CVU’er er blevet samlet i større enheder, der skal ruste de forskellige uddannelsesretninger i endnu stærkere fællesskaber, hvor ny viden og teknologi hurtigt skulle overføres til de studerende – til gavn for danskerne i dagligdagen. FTF synes, at regeringen havde en rigtig god vision om at styrke de mellem lange videregående udannelser gennem professionshøjskolerne. Problemet er bare, at regeringen ikke har sendt de fornødne penge til at visionen kan gøres til virkelighed. Tværtimod, fik de nye professionshøjskoler, der først blev etableret i år, allerede beskåret deres budgetter på finansloven for 2008 – altså inden de var kommet i gang. Derfor opfordrer jeg regeringen til at tænke sig om en ekstra gang i år, når det gælder professionshøjskolerne. Da kortsigtede besparelser kan give langsigtede problemer ikke bare for professionshøjskolerne men for Danmarks borgere og for vores konkurrenceevne.

Ingen beskeder

Fandt ingen beskeder i gæstebogen

Kommenter artiklen

 
Seneste blogindlæg
 

10. februar 2012 | Græsk minimumsløn ned med 22 procent [EU-info]

Den græske finansminister tager til et møde med eurozonens finansministre uden en fuldstændig aftale om reformer.

10. februar 2012 | Kommune frifundet for at aldersdiskriminere jobansøger [Info]

Højesteretdom: Afslag på jobansøgning var ikke begrundet i ansøgers alder

09. februar 2012 | Usagligt at afskedige en medarbejder på grund af samarbejdsvanskeligheder [Notat]

”Samarbejdsproblemer” er en kendt begrundelse for afskedigelse af medarbejdere. Begrundelsen er imidlertid ikke den bedste at anvende, hvis ikke man som virksomhed vil have en afskedigelsessag på halsen. Samarbejdsvanskeligheder...

09. februar 2012 | Uddannelse i arbejdsmiljø forsømmes [TR-info]

Arbejdsgivere skal tilbyde medlemmer af arbejdsmiljøorganisationen halvanden dags efteruddannelse i arbejdsmiljø. Mange får dog ikke tilbuddet, påpeger en ny undersøgelse. Det er ulovligt i henhold til arbejdsmiljøloven.

09. februar 2012 | Temaeftermiddag om spændende emner - 12. april [Regioner]

Temadagen vil primært handle om CARMA-rapporten, som FTF har udarbejdet i samarbejde med arbejdsmarkedsforskere på Ålborg Universitet (CARMA).