S og SF vil ikke beskatte job på finansområdet

Det kommer ikke til at koste bankerne dyrt at hyre nye medarbejdere, hvis S og SF er med i ny regering efter 15. september. Bankerne skal beskattes i forhold til balance og overskud og ikke den såkaldte lønsumsafgift.

Jesper Egelund, Journalist | 14.09.11 16:10

Landets pengeinstitutter slipper for at betale skat af ekstra medarbejdere, hvis regeringen skifter farve efter 15. september 2011. S og SF har i deres skatteudspil og forslag til finansiering af blandt andet folkeskolen peget på, at den såkaldte lønsumsafgift skal stige ved et regeringsskifte.

Det har både hovedorganisationen FTF og Finansforbundet taget skarp afstand fra. En større lønsumsafgift vil fungere som skat for hver nye medarbejder og få arbejdsgiverne til at holde igen, lyder reaktionen. Øget lønsumsafgift vil kort sagt være en ekstra skat på medarbejdere og er ikke vejen frem, mener de to organisationer.

Men formuleringen har været lidt uklar, lyder det en dag før valget fra SF’s skatteordfører Jesper Petersen. Han understreger, at S og SF’s forslag ikke er tænkt som skat på arbejde. Bankerne skal stadig beskattes lidt mere, men ikke for at hyre nye medarbejdere.

”Det har faktisk været tanken fra starten, at det ikke skulle være en traditionel lønsumsafgift. Det skal kobles til bankernes balance. Skatten skal stå i relation til bankernes overskud”, siger Jesper Petersen.

Han tilføjer, at S og SF vil finansiere deres fælles politik som skitseret i skatteudspillet i Fair Forandring fra 2009. Jesper Petersen forstår godt, at formuleringer om lønsumsafgift kan have forvirret en smule.

”Det har fra starten været intentionen, at afgiften er møntet på overskuddet og ikke lønsummen. Det har vi måske ikke kommunikeret helt klart fra starten,” siger han.


 

Kontaktinformation

Andy Andresen

Andy Andresen

Udviklingschef

Telefon: 3336 8811

Mobil: 2426 4811

Få nyhedsbrev om Økonomi !

> Aktuelt

FTF bakker op om kommissorium, men lover ikke resultat

24.05.12 [FTF nyhed]

FTF’s centrale krav om bedre arbejdsmiljø og en tillidsreform i den offentlige sektor indgår i de kommende trepartsforhandlinger. FTF er klar til at arbejde for vækst og sikring af velfærden, men arbejdstiden skal ikke op nu.

Der er gået sport i kommunernes spareplaner

16.05.12 [FTF nyhed]

Kommunerne har sparet næsten 6 milliarder kroner mere i 2011, end de havde lagt op til. Spareiveren er gået over gevind til skade for velfærd, vækst og medarbejdere, mener FTF

Godt at 2020-plan sætter skub i jobrotation

08.05.12 [FTF nyhed]

Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.