
Jens Krogstrup
Konsulent
Telefon: 3336 8820
Mobil: 2892 3497
FTF har i dag givet et ekspertpanel fra OECD en række synspunkter og anbefalinger vedrørende afbureaukratisering. FTF var inviteret som led i et projekt om "Better Regulation", som EU og OECD er ved at gennemføre i de 15 oprindelige EU-lande. Inden udgangen af 2008 vil der forelægge en rapport om Danmark. Anbefalingerne kan hentes på FTF's hjemmeside og er på engelsk.
Over for OECD fokuserede FTF på behovet for en bred og tilbundsgående afbureaukratiseringsreform i hele den offentlige sektor. En sådan reform anbefaler FTF sker ud fra en række pejlemærker, hvor det er centralt, at medarbejderne involveres, og at dokumentation er båret af et princip om, at den skal være meningsfuld, så den giver et løft til kvaliteten i stedet for at stjæle tiden unødigt.
24.05.12 [FTF nyhed]
FTF’s centrale krav om bedre arbejdsmiljø og en tillidsreform i den offentlige sektor indgår i de kommende trepartsforhandlinger. FTF er klar til at arbejde for vækst og sikring af velfærden, men arbejdstiden skal ikke op nu.
16.05.12 [FTF nyhed]
Kommunerne har sparet næsten 6 milliarder kroner mere i 2011, end de havde lagt op til. Spareiveren er gået over gevind til skade for velfærd, vækst og medarbejdere, mener FTF
08.05.12 [FTF nyhed]
Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.