
Jette Høy
Konsulent
Telefon: 3336 8845
Mobil: 2040 8845
FTF mener, at evalueringen skal suppleres med dels en vurdering af beskæftigelsesankenævnenes vejledning til kommuner dels en vurdering af partsrepræsentationens dækningsgrad i Ankestyrelsens beskæftigelsesudvalg.
FTF har modtaget høringsskrivelse over projektbeskrivelse om evaluering af klagesystemet på beskæftigelsesområdet og har følgende bemærkninger:
FTF har generelt ingen bemærkninger til undersøgelsesdesign, herunder evalueringsmetode og dataindsamling, men har et stærkt ønske om at de centrale analysetemaer bliver suppleret med følgende to emner:
1. Beskæftigelsesankenævnene har en vejledningspligt overfor kommunerne om, hvordan reglerne indenfor social- og beskæftigelseslovgivningen skal forstås. Det kan ske ved telefonisk kontakt eller ved møder. Det er imidlertid FTF`s erfaring, at denne vejledning ikke fungerer tilfredsstillende eller optimalt. Derfor er det relevant at få en vurdering af, hvorledes denne rådgivning fungerer i praksis og om sagsbehandlere i kommunerne oplever at få den vejledning, som de har krav på, når de henvender sig til beskæftigelsesankenævnene.
2. I forbindelse med kommunalreformen blev klagesystemet delvist tilpasset det enstrengede system. Partsinddragelsen blev imidlertid ikke revitaliseret i den forbindelse. Beskæftigelsesudvalget i Ankestyrelsen er fortsat sammensat, så denne udelukkende dækker faglærte og ufaglærte grupper på lønmodtagersiden. Vi mener det er et udtryk for en meget traditionsbunden repræsentation i dette udvalg, som hverken er strømlinet eller dækkende for hele arbejdsmarkedet. FTF vil på den baggrund anmode om, at evalueringen af klagesystemet på beskæftigelsesområdet suppleres med en vurdering af partsrepræsentationens dækningsgrad og logik, herunder især partsrepræsentationen på lønmodtagersiden i Ankestyrelsens beskæftigelsesudvalg.
24.05.12 [FTF nyhed]
FTF’s centrale krav om bedre arbejdsmiljø og en tillidsreform i den offentlige sektor indgår i de kommende trepartsforhandlinger. FTF er klar til at arbejde for vækst og sikring af velfærden, men arbejdstiden skal ikke op nu.
16.05.12 [FTF nyhed]
Kommunerne har sparet næsten 6 milliarder kroner mere i 2011, end de havde lagt op til. Spareiveren er gået over gevind til skade for velfærd, vækst og medarbejdere, mener FTF
08.05.12 [FTF nyhed]
Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.