
Lisbeth Baastrup
Konsulent
Telefon: 3336 8849
Mobil: 2020 8849
Nye tal for hhv. ledigheden og detailomsætningen viser, at krisen langt fra er overstået og der mangler initiativer fra regeringen.
Fremrykning af offentlige investeringer er et effektivt økonomisk tiltag i en situation, hvor der er behov for at øge vækst og beskæftigelse uden at sætte den langsigtede finanspolitiske holdbarhed over styr. Samtidig kan en målrettet udformning af investeringerne bruges til at fremtidssikre den offentlige sektor til en situation, hvor der er mangel på kvalificeret arbejdskraft og behov for miljømæssige rigtige løsninger.
24.05.12 [FTF nyhed]
FTF’s centrale krav om bedre arbejdsmiljø og en tillidsreform i den offentlige sektor indgår i de kommende trepartsforhandlinger. FTF er klar til at arbejde for vækst og sikring af velfærden, men arbejdstiden skal ikke op nu.
16.05.12 [FTF nyhed]
Kommunerne har sparet næsten 6 milliarder kroner mere i 2011, end de havde lagt op til. Spareiveren er gået over gevind til skade for velfærd, vækst og medarbejdere, mener FTF
08.05.12 [FTF nyhed]
Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.