- Regeringen svækker velfærdsuddannelser
- Uddannelsesaktivering hjælper akademiker og ufaglært lige godt i job
- Manglende sammenhæng mellem teori og praksis får studerende til at falde fra
- Giv os din mening om Resonans
- Arbejdsgivere har fordomme overfor langtidsledige
- Forvaltningsekspert: For mange kommer i klemme i ankesystemerne

Uddannelsesaktivering hjælper akademiker og ufaglært lige godt i job
Andelen af ledige, der får job efter uddannelsesaktivering, er lige stor for såvel højt som lavt uddannede. Men regeringen har som foreslået, at kun ufaglærte skal tilbydes uddannelsesaktivering tidligere end i dag, og at de uddannede først kan opkvalificeres efter 12 måneders ledighed. Alle dagpengemodtagere burde tilbydes den fremrykkede indsats. mener FTF
Selv om en jobreform er aflyst, vil regeringen fortsat forsøge at få flere hænder til arbejdsmarkedet gennem Jobplan 2. Regeringen har fremsat forslag om at fremrykke muligheden for, at ufaglærte dagpengemodtagere kan få uddannelsesaktivering, samtidig med at opkvalificeringsmulighederne udskydes for ledige, der har en uddannelse. En undersøgelse fra FTF viser imidlertid, at det middel virker lige godt i forhold til at få kort- eller langtuddannede ledige i job igen.
Undersøgelsen måler, hvor stor en andel af dagpengemodtagere fordelt på a-kasser, der kommer i job tre eller 12 måneder efter at have deltaget i uddannelsesaktivering. Undersøgelsen bygger på tal fra Arbejdsmarkedsstyrelsens statistikportal jobindsats.dk Den viser netop, at uddannelsesaktivering virker lige godt for økonomen, fysioterapeuten og metalarbejderen.
Blandet i top og bund
Fx har 62 procent af ledige medlemmer fra Danske Sundhedsorganisationers Arbejdsløshedskasse fået job i løbet af et år efter, at de har været i uddannelsesaktivering. Det samme gælder for 64 procent af Metalarbejdernes a-kasse og 62 procent af Ingeniørernes A-kasse.
Blandt de tre a-kasser, hvor den mindste del kommer i job efter et år, er 3F’s a-kasse, NNF’s a-kasse og BUPL-A. Her er det mellem 47 og 48 procent af medlemmerne, der har været i uddannelsesaktivering, som har fået job et år efter, at de har fået uddannelsesaktivering. 3F og NNF er begge kasser, hvor de ufaglærte er stærkest repræsenteret.
Flere kan komme i gang
FTF mener, at fremrykket uddannelsesaktivering kan være med til at skaffe flere hænder og hoved ind i de fag, hvor der er mangel på arbejdsmarkedet.
” I stedet for kun at give uddannelsesaktivering hurtigt til udvalgte grupper, så burde det fremrykkes for alle ledige. Tallene fra a-kasserne viser netop, at uddannelsesaktivering hjælper mindst lige så godt for akademikerne og FTF-grupperne som for de ufaglærte og kortuddannede”, siger FTF’s formand Bente Sorgenfrey. Det vil derfor være skadeligt for arbejdsudbuddet at bruge uddannelsesbaggrund som et kriterium for den fremrykkede uddannelsesindsats. Det vil reducere muligheder for at skabe øget arbejdsudbud netop på de områder, hvor der er stor mangel på arbejdskraft.






