Hver tredje kan få tilskud til fitness

En ud af tre har gennem deres arbejdsplads adgang til motion, som arbejdsgiveren helt eller delvist betaler, viser en ny undersøgelse blandt medlemmer af FTF-organisationerne

34 procent af de offentligt ansatte kan benytte fitnesscentrene eller motionsfaciliteter gratis eller med tilskud fra arbejdsgiverne. Blandt de privat ansatte er det 31 procent, der har mulighed for helt eller delvist at få betalt deres tur i romaskinen eller på løbebåndet.  Det viser en ny undersøgelse blandt FTF-grupper som bankansatte, sygeplejersker, politibetjente og pædagoger, hvor mere end 7.000 medlemmer har deltaget.

FTF: Motion gør det ikke alene
Formanden for FTF synes det er godt, at mange arbejdsgivere stiller motionsfaciliteter til rådighed, men understreger, at der fortsat skal være fokus på et godt fysisk arbejdsmiljø.

”Det er fint, at arbejdsgiverne er villige til at betale helt eller delvist for, at medarbejderne dyrker motion og måske blive bedre rustet til at klare arbejdsdagen både fysisk og mentalt. Men et par ugentlige besøg i fitnesscenteret kan ikke stå alene. En rapport fra Arbejdsmiljørådet fastslår, at det er tvivlsomt om træning er relevant i forhold til at forebygge nedslidning og  skelet- og muskelproblemer”, siger FTF’s formand Bente Sorgenfrey.

”FTF ser gerne, at arbejdsgivere og lønmodtagere i højere grad end i dag sammen skaber nogle rammer for, hvordan motion og fysisk aktivitet på arbejdspladsen bliver mere udbredt. Men hvis arbejdsmarkedets parter skal indgå i et tættere samarbejde om forebyggelse, så skal der tages udgangspunkt i arbejdsmiljøet som helhed og ikke kun i motionsdelen”, siger Bente Sorgenfrey.