Høje boligpriser vil give mangel på lærere og sygeplejersker

En ny FTF-prognose for københavnsområdet viser, at 7.500 offentligt ansatte lærere, pædagoger, sygeplejersker og jordemødre når pensionsalderen i løbet af de næste ti år. Alene inden for sundhedsvæsenet skal der rekrutteres 2.500 nye medarbejdere fra FTF-fagene - og i skolevæsenet skal man på jagt efter flere end 3.200 nye lærere i Københavnsområdet. Hver fjerde lærerjob skal genbesættes. Men der kan hurtigt blive mange ubesatte FTF-job på grund af de rekordhøje boligpriser i Storkøbenhavn, som en nyetableret FTF-familie ikke har råd til. I London kæmper den engelske regering allerede for at holde på storbyens offentlige nøglemedarbejdere, og formand for FTF, Bente Sorgenfrey, påpeger, at det er på høje tide også at finde løsningsmodeller i Danmark. ”Det er et medieskabt problem”, mener til gengæld Frederiksbergs borgmester, Mads Lebech, der også er formand for Hovedstadens Udviklingsråd (HUR).

Prognose for københavnsområdet: 

Et kig i krystalkuglen – eller rettere sagt i statistikkerne - afslører, at rigtig mange FTF'ere er på vej mod deres pension. I en ny FTF-prognose fremgår det, at en meget stor andel af FTF’erne inden for folkeskolen, børnepasnings- og sundhedsområdet vil forlade arbejdsmarkedet de næste 15 år.



 

Inden for de næste ti år skal 7.500 stillinger genbesættes på de områder, og inden for de næste 15 år drejer det sig om 13.500 stillinger.

 

Der er brug for en plan

"Vi ved, at vi om få år får mangel på kvalificeret arbejdskraft til vigtige velfærdsområder, såsom skoler og sygehuse i hovedstaden. De nye FTF-beregninger viser også, at hele 40 procent af den samlede lærerstab i Københavnsområdet vil gå på pension i løbet af de næste femten år. Det gælder også næsten 40 pct. af FTF’erne inden for sundhedssektoren i Københavns og Frederiksberg kommuner”, påpeger Bente Sorgenfrey.

 





Der kan hentes flere prognosetal for offentlige FTF-job, der skal genbesættes inden for københavnsområdets amter, kommuner og HS ved at følge linket ”Antal lærere, pædagoger og sundhedspersonale over 49 år og 54 år” nederst i artiklen.

 

Storstilet hjælpeprogram i London

Tårnhøje boligudgifter har i årevis været et stigende problem for mange offentligt ansatte i London. Der eksisterer en massiv boligmangel i store dele af metropolen, og det har i de senere år fået mange mennesker i essentielle job som fx skolelærere, politi- og brandfolk samt sundhedspersonale til at kvitte den dyre storby for at søge billigere boliger og nye job i andre dele af landet.

Den engelske regering tog derfor i 2001 aktion med et boligprogram for nystartere på boligmarkedet, som netop er målrettet mod udvalgte faggrupper i det offentlige, som tydeligvis ikke længere har råd til at bosætte sig i London-området.

Sidste år udvidede de engelske politikere denne indsats med det storstilede ”Key Worker Living Programme” med et budget på 8 mia. kroner i erkendelse af, at der blev længere og længere mellem ansøgere til vigtige nøglefunktioner i storbyen. Penge som blandt andet er øremærket til billige boliglån og gratis offentlig transport til stadig flere faggrupper i det offentlige.

Det engelske ”Key Worker Living Programme” er beskrevet yderligere i en anden artikel i dette nummer af Resonans.

 

Sæt gang i boligbyggeriet

FTF-formand Bente Sorgenfrey understreger, at de stadigt stigende boligpriser i det danske hovedstadsområde nu også gør det nødvendigt at skabe nogle betingelser, så unge nyuddannede får råd til at bosætte sig i hovedstaden.

”I England har regeringen sidste år måtte iværksætte at en lang række initiativer for at kunne fastholde de offentligt ansatte i hovedstaden, og det er på høje tide at gøre noget tilsvarende herhjemme, hvis der ikke skal opstå mangel på offentlige nøglemedarbejdere", siger Bente Sorgenfrey.

Hun mener i den forbindelse, at det er helt væsentligt at få sat ordentligt skub i det storkøbenhavnske boligbyggeri for at komme FTF-prognosens flaskehalse i forkøbet.

 

Lebech: Ingen sammenligning

Man kan overhovedet ikke sammenligne bolignøden i København med tilstandene i London. I Danmark har vi siden 1947 arbejdet ud fra den såkaldte femfingerplan omkring Storkøbenhavn, hvor nybyggeriet er planlagt til at foregå langs togbanerne og hvor der derimellem er udlagt store grønne arealer”, siger formand for HUR og Frederiksberg Kommunes konservative borgmester Mads Lebech.

I den nye regionsplan for fingerplanen er der afsat plads til at bygge 100.000 nye boliger, og Mads Lebech kalder det en fortænkt løsning, at stat eller kommune også skulle begynde at medfinansiere nyuddannedes boliger, som det nu sker i London.

”Det vil skævvride markedet endnu mere, og hvor skal grænsen gå. Det afføder jo bare, at boligpriserne jobbes endnu mere op”, mener han.

Som borgmester i Frederiksberg Kommune kan Mads Lebech heller ikke genkende det med, at det kan blive svært at rekruttere kvalificeret arbejdskraft i fremtiden, men kalder det er medieskabt problem.

”I Frederiksberg Kommune har vi ingen problemer med at tiltrække den nødvendige arbejdskraft, men det må stå klart, at nyuddannede familier ikke kan forvente at kunne købe en fast bolig på hverken 200 eller 100 kvadratmeter i København C. Det skal så sammenholdes med, at prisen på en 150 kvadratmeter ejerbolig i København svarer til 64 kvadratmeter i London, så set i det lys er København jo stadig en billig storby”, siger Mads Lebech.

 
 

Kontaktinformation

 
Lærerne efterlyser kreativitet
 

Ifølge næstformand i Danmarks Lærerforening (DLF), Stig Andersen, er hovedstadsområdet såvel som Århus og hele Nordsjælland i dag boligområder uden for de nyuddannede læreres rækkevidde. På trods af dette faktum er stedtillæg under afvikling i DLF:

”Det har altid været et meget hedt emne på DLFs kongresser, men det vil tage mange år at løse disse boligproblemer ved at satse isoleret på løntilskud. De berørte kommuner må simpelthen udvise mere kreativitet og aktivitet”, mener Stig Andersen.

Han peger på, at tjenestemandslignende boligtilbud kunne være et af flere tiltag som nybyggeri, rimelige lejeboliger og fx billige byggegrunde.

 
 
Tjenesteboliger i skovene
 

Skov- og Naturstyrelsen (SNS) råder over cirka 130 tjenesteboliger og 70 lejeboliger samt godt 200 skovløberboliger til skovarbejdere med opsynsforpligtigelse. Ved pension ophører retten til boligen.

Nyuddannede forstfuldmægtige og Skov- og landskabsingeniører er omfattet af rokeringsklausuler, som betyder, at de i karrierens første år har pligt til at flytte til nye områder. Forstfuldmægtige skal rokere 3 gange inden for de første ti år, mens Skov- og landskabsingeniører skal rokere 2 gange i løbet af de første seks år. Prisfastsættelsen for tjenesteboliger og lejeboliger sker fra en uvildig vurderingsmand jf. Finansministeriets regler.