- Kun hver tredje arbejdsplads satser på seniorerne
- Yngre klager mere over arbejdstempo end ældre
- Ufleksible arbejdspladser sender seniorer på efterløn
- Beskæftigelsesministeren: Seniorpolitik skal også være en udviklingspolitik
- Familien Danmark: Selvcentreret, stresset og børnefjendsk?
- Nu vil fædre også have bedre familievilkår
- På høje tid at investere i tid
- EU-taskforce skal undersøge boligpriser
- Borgerne forventer bedre service efter kommunalreform
Familien Danmark: Selvcentreret, stresset og børnefjendsk?
57 deltagere tog til debatdag på Krogerup Højskole, da familie- og forbrugerminister Lars Barfoed (K) 21. september 2005 afholdt sin første ministerielle debatdag med titlen ”Hvorfor skal vi have en familiepolitik…familiens betydning i det moderne Danmark”.
Debatten indledtes med en humoristisk video-vox pop med storby-MKer, som gav deres bud på, hvad en familie er for en størrelse. Mens nogle slet ikke havde reflekteret over spørgsmålet, var andre ikke i tvivl om, at blodets bånd stadig er altafgørende. Og så var der dem, som talte hunden med.
De indbudte eksperter havde rustet sig med statistikker og stærke synspunkter omkring familiens aktuelle status, og der var mange forslag til, hvad det 60 mand store Ministeriet for familie- og forbrugeranliggender bør vægte i sine udvalg og ad hoc kommissioner.
Her er et udpluk fra debatten:
Christine Feldthaus, selvstændig reklamedame
Prioriter tid noget mere. I dag har alle i familien mange projekter - også børnene. Forbruget af dybfrostretter er i en hel vild udvikling, og vi vælger ferieformer, hvor turistbureauet stiller en babysitter til rådighed.
Mette Mechlenborg, cand. mag i moderne kultur
I Danmark bliver 40 procent af de indgåede ægteskaber opløst igen, 35 procent af de veluddannede eller ufaglærte mænd lever alene, 25 procent af børnene er skilsmissebørn, og 22 procent har eller har haft papsøskende.
Lone Fønns Schrøder, bestyrelsesfmd., Aker Kværner
Vi må forlange, at vores medarbejdere er omstillingsparate og robuste, for et brand kan sagtens forsvinde fra den ene dag til den anden. Og hos virksomheden General Motors er udgifterne til sundhedsforsikringer til tidligere ansatte højere end, hvad virksomheden har til at købe stål for.
Morten Albæk, cand. mag i historie og filosofi
Der eksisterer en mangel på social indignation i dagens Danmark, hvor det er lige så svært at bryde en negativ social arv som i 1970erne. Derfor er det vigtigt, at familiepolitik indeholder klart formulerede målsætninger såsom mindre fedme, færre skilsmisser eller et bedre sexliv, lød et råd fra en af oplægsholderne, Morten Albæk, som også fungerer som konsulent i Danske Bank.
Kai Wilmann, formand for Børnerådet
Staten skal blande sig mindre, men på de rigtige steder. Førsteprioritet er at tilgodese børnenes tarv bedre, og lade juraen styre i tvivlsspørgsmål. Reglerne er for meget på forældrenes præmisser.
Lars Barfoed, familie- og forbrugerminister (K)
Jeg går ind for at skabe bedre rammer for familien Danmark, fx ved at indføre mere fleksible åbningstider i daginstitutionerne og selv lade familien fordele sin barselsorlov.
Axel Olesen, adm. direktør i Institut for Fremtidsforskning
Familien Danmark består kun af 20 procent børnefamilier, så måske var det mere nødvendigt at se på seniorpolitikken. Man kunne lidt provokerende forestille sig at overgive børnechecken til en overset ressource som landets bedsteforældre, som måske har mere tid og lyst til samvær med børnene.
Lise Schackt Shabel, fællestillidskvinde, Coloplast
Tillidsrepræsentanternes job går i stigende grad ud på at yde social støtte frem for at løse løn- og ansættelsesspørgsmål, fordi mange medarbejdere i dag kun har sig selv og deres arbejde.
Lars Bo Kaspersen, lektor phd, Copenhagen Business School
Familiearven er afgørende for dine livschancer i Danmark, og familiens betydning vil blive øget i de kommende årtier.
Mai Heide Ottosen, familie- og barndomsforsker, Københavns Universitet
En aktuel undersøgelse viser, at der er meget stor forskel på middelklassens forventninger til deres børns uddannelsesniveau og arbejdsmarkedssituation, og familiepolitik kan ikke alene løse ulighed, som bunder i social arv.
Margrethe Brun Hansen, børnepsykolog og forfatter
Vuggestuer og børnehaver har behov for flere ressourcer, sådan at pædagogerne får tid til at yde den rådgivning til forældrene, som der uden tvivl er et meget stort behov for.





