Lønsatser 1. januar 2012 i kommuner og regioner

[ Notat ]

FTF's lønsektion er opdateret med alle de sædvanlige tabeller pr. 1. januar 2012 for løn og tjenestemandspension for ansatte i kommuner og regioner samt med de få ændringer, der gælder fra 1. april 2012.

Den 16. juni 2011 blev orienteret om hvor meget reguleringsordningen ville udmønte for ansatte i kommuner og regioner pr. 1. januar 2012, samt at lønsatserne pr. 1. januar herefter kunne beregnes. 

Nye lønsatser 1. januar 2012. 

I løbet af sommeren blev lønsatserne indlagt på FTF's hjemmeside og nu er hjemmesiden også opdateret med satserne for tjenestemandspensioner således at alle de sædvanlige tabeller herefter er tilgængelige for kommuner og regioner.

FTF's trykte lønkort vil der blive orienteret særskilt om, når det foreligger.

For KL området reguleres tjenestemandslønsatserne pr. 1. januar 2012 med 1,71 procent, som er en aftalt stigning (fordelt med en aftalt regulering på 1,10 procent samt en aftalt udskudt forhøjelse på 0,61, som følge af den delvis suspenderede lønregulering 1. oktober 2010.) Derfra skal tages reguleringsordningens udmøntning (med -0,08 pct.). I forhold til de udbetalte lønsatser i 2011 stiger satserne således med i alt 1,61 procent, i det den særlige reguleringsprocent til beregning af lønnen stiger fra 124,88 12 til 126,8904. Tilsvarende tjenestemandslønsatserne stiger øvrige lønsatser indenfor KL's forhandlingsområde (kommunerne) tilsvarende for alle organisationer. Hertil kan organisationerne dog have aftalt andre ændringer for deres egne grupper, hvorved den konkrete lønudvikling i enkelte tilfælde kan afvige herfra.

For Sundhedskartellet i kommunerne stiger satserne også med 1,61 procent, idet den særlige reguleringsprocent til beregning af lønnen stiger fra 109,5317 til 111,2940. Heraf skyldes 1,71 procent aftalt stigning og dertil kommer den negative reguleringsprocent med 0,08 procent.

Tjenestemandspensionssatserne for kommunalt ansatte tjenestemandspensionister stiger helt parallelt med lønsatserne på tjenestemandslønskalaen; ligeledes med i alt 1,61 procent. Dette gælder for såvel tjenestemandspensionister pensioneret både før og efter 1. 4. 2005.

I regionerne stiger tjenestemandslønskalaen med 1,55 procent pr. 1.1. 2012 i forhold til satserne i 2011. Stigningen er fordelt med en aftalt stigning på 1,07 procent og en udskudt stigning på 0,60 samt en negativ udmøntning fra reguleringsordningen på 0,10 procent. Alle lønsatser aftalt for organisationer tilknyttet KTO har fået denne udmøntning i regionerne, ligesom tjenestemandspensionssatserne er steget helt tilsvarende.

Den enkelte organisation kan have indgået aftaler, hvorved enkelte kan opleve en udviklingen i lønnen, der afviger herfra.

For sundhedskartellet i regionerne varierer stigningen i satserne lidt mellem de enkelte områdetillæg (stedtillæg) ligesom satsstigningen er afhængig af den lønmæssige indplacering. Dette skyldes, at sundhedskartellet har aftalt at alle grundbeløb i lønsystemet forhøjes med 167 kr., hvilket med en reguleringsprocent på 11,5793 giver en satsforhøjelse på 186 kr. pr. år til alle. Herudover forhøjes reguleringsprocenten som følge af de aftalte stigninger med 2,03 procent. Hertil kommer en negativ udmøntning fra reguleringsordningen på 0,14 procent. hvilket giver en samlet stigning i den særlige reguleringsprocent til beregningen af lønsatserne på 1,87 procent, hvortil kommer kronereguleringen af grundbeløbene. I alt stiger satserne med mellem 1,94 procent og 1,84 procent for sundhedskartellets to lønsystemer.

Når sundhedskartellets profil afviger fra tjenestemandslønskalaen skyldes det flere forhold med bund i tidligere aftaler. Sundhedskartellet oplevede i forbindelse med den manglende udmøntning fra reguleringsordningen i oktober 2010 en lidt større ikke-udmøntning end KTO-organisationerne. Sundhedskartellets modregning var på 0,38 procent, mens KTO-organisationerne fik modregnet 0,33 procent pr. 1.4.2010. Denne forskel får Sundhedskartellet nu i stedet, idet Sundhedskartellet har aftalt en satsforhøjelse på 1,23 procent, samt har en udskudt forhøjelse på 0,53 procent, i alt 1,76 procent mod KTO-områdets 1,67 procent. Sundhedskartellet havde en anden profil i udmøntningerne ved OK08 end KTO-organisationerne, hvilket også viser sig i reguleringsordningens udmøntning, hvor Sundhedskartellet pr. 1. 1. 2012 har en negativ udmøntning på 0,14 procent. Derudover er områdetillægget i Sundhedskartellets lønsystemer ikke fuldt pensionsgivende, hvorved områdetillæggene ikke reguleres. Endelig har Sundhedskartellet anvendt midler til en kroneforhøjelse af grundbeløbene ligesom Sundhedskartellet har anvendt organisationsmidler til en forhøjelse af den særlige reguleringsprocent med 0,27 procent. Alt i alt en anden profilering af forliget end for KTO-organisationerne, hvilket også kan aflæses i satsændringerne.

Tabel 1: Satsændringer 1.1.2012


KL

Regionerne

KTO

1,61

1,55

Sundhedkartellet

1,61

1,84-1,94

Kilde: Egen beregning

Næste regulering af løn- og pensionssatser finder sted 1. oktober 2012 for kommuner og regioner.

Ansatte i staten må vente til 1. april 2012 med at få satserne reguleret og først primo december 2011 kan det afsløres med hvor meget satserne reguleres.

Link til FTF's lønsektion

Linkt til oversigt over tilgængelige Tjenestemandspensionssatser

 

Kontaktinformation

Poul Pedersen

Poul Pedersen

Økonom, konsulent

Telefon: 3336 8848

Mobil: 4018 8848

Få nyhedsbrev om løn og ansættelse !



> Aktuelt

EU-forslag om strejkeretten skudt ned

24.05.12 [FTF nyhed]

EU-Kommissionen har for første gang fået et forslag til nye EU-regler tilbage i hovedet. Det vil være klogt helt at droppe forslaget, lyder det fra formanden for Europaudvalget i Folketinget.

FTF bakker op om kommissorium, men lover ikke resultat

24.05.12 [FTF nyhed]

FTF’s centrale krav om bedre arbejdsmiljø og en tillidsreform i den offentlige sektor indgår i de kommende trepartsforhandlinger. FTF er klar til at arbejde for vækst og sikring af velfærden, men arbejdstiden skal ikke...

Ingen lønforhøjelse på grund af barsels- og forældreorlov

15.05.12 [Notat]

I en netop afsagt dom af 14. maj 2012 har Højesteret givet en kvindelig medarbejder medhold i et krav på efterregulering af sin løn, fordi kvinden ikke blev indkaldt til MUS- og lønsamtale under sin barsels- og...