Dyre læger ansættes mens sundhedspersonale fyres

[ Info ]

Samtidig med store fyringsrunder på landet sygehuse får flere læger arbejde. Beskæftigelsen blandt læger i regionerne er steget med 4,7 procent i første halvdel af 2010. Konsekvensen bliver op mod 2.500 afskedigelser i regionerne, advarer Danske Regioner.

Michael Kjærgaard, Journalist, studerende | 03.09.10 14:25

Et stort antal sygeplejersker og andet sundhedspersonale har mistet jobbet i løbet af 2010 på grund af store budgetoverskridelser og besparelser på landets sygehuse. Alligevel har sygehusene samtidig haft råd til at ansætte flere højtbetalte læger.

I de første fem måneder af i år er beskæftigelsen blandt læger i de danske regioner således steget med 4,7 procent. I regionerne er beskæftigelsen generelt steget 2,8 procent.

Samtidig har såvel læger og sundhedspersonale oplevet en lønstigning, som er langt højere end på det generelle arbejdsmarked, viser en analyse fra revisionsfirmaet Deloitte.

Op mod 2.500 yderligere afskedigelser
Flere læger på sygehusene vil sammen med generelt flere ansatte i regionerne uundgåeligt føre til, at blandt andet endnu mere personale inden for sundhedsplejen vil få en fyreseddel i år og næste år, advarer formand for Danske Regioner, Bent Hansen (S).

”Vi skal have maskinen ned i et lavere gear, så ja, der vil fortsat ske fyringer over hele landet og for alle faggrupper, og den proces vil ske helt ind i 2011. Selv om antallet er svært at spå om, vil det ikke blive i hundreder, men i tusinder. Om det bliver 1.800 eller 2.500, er ikke til at sige, men det bliver på det niveau,” siger Bent Hansen.

Samme forudsigelse kommer seniormanager i Deloitte, Steen Daugaard, med.

”Regionerne står i den situation, at de reelt ikke bare skal bremse op, men slå fuld kraft bak – og dermed fyre ansatte - for at holde budgetterne. Hvis det ikke sker, overskrides budgetterne, og det bliver så en sag mellem regionerne og regeringen”.

Kilde: Dagens Medicin

 

 

Kontaktinformation

Få nyhedsbrev om løn og ansættelse !



> Aktuelt

Håbløs prioritering at fyre skattemedarbejdere

11.02.12 [FTF analyse]

Hundredevis af skattemedarbejdere bliver sparet væk de næste par år. Håbløs prioritering at fyre medarbejdere, der inddriver penge til samfundets slunkne kasse.

Skattemedarbejdere tjener deres løn hjem op til 35 gange

11.02.12 [FTF analyse]

Medarbejdere i SKAT henter store summer hjem til statskassen. Indenfor en række områder tjener medarbejderne deres løn hjem mange gange, viser en ny analyse fra FTF.

Overenskomst på finansområdet er på plads

06.02.12 [OK-nyt]

I weekenden lykkedes det parterne på finansområdet at forhandle et forlig om en ny overenskomst på finansområdet. Overenskomsten giver en generel lønstigning på to procent de næste to år.