Tyske lønninger stiger – grækernes falder igen
De tyske lønmodtagere ser lang om længe ud til at få mere ind på deres lønkonti. I årets første kvartal steg lønningerne med i gennemsnit 2,2 procent på årsbasis.
I sidste kvartal af 2010 var der også fremgang. Her var stigningen på 1,5 procent, men i resten af 2010 var de kun på 0,4-0,7 procent.
Yderligere EU-nyheder på fagligt.eu
Derimod faldt de græske lønninger med 6,2 procent i første kvartal efter et fald på 6,4 procent i sidste kvartal af 2010, viser en ny opgørelse fra Eurostat. I begyndelsen af 2010 var de oppe på hele 14,8 procent, før krisens alvor satte en stopper for lønstigningerne.
De samlede lønomkostninger steg i første kvartal i år med 2,6 procent i EU på årsbasis. Afgifter og arbejdsomkostninger stiger gennemgående mere end lønningerne, selv om der er et generelt ønske om at holde afgifter nede. De tyske ikke-lønmæssige arbejdsomkostninger steg med 5,3 procent, og i gennemsnit nåede de op på 3,5 procent i EU mod lønstigninger på 2,6 procent.
I Grækenland faldt de ikke-lønmæssige arbejdsomkostninger med hele 9,3 procent.
Bulgarerne er dem, der mærker den største fremgang. Lønningerne steg i første kvartal med 8,1 procent på årsbasis. Bulgarerne havde også i 2010 de største lønstigninger. Ungarerne, der nu er oppe på en lønstigningstakt på 5,8 procent, mærkede til gengæld et fald i de sidste måneder af 2010.
Irerne, hvis lønninger gik tilbage i tre ud af de fire kvartaler i 2010, ser stadig krisen konkret på deres lønkonti. Lønningerne viste et fald på 2,6 procent i årets første måneder.
Kilde: fagligt.eu







