Ny gratis guide til bedre ledelsesevaluering

[ Leder-info ]

De fleste offentlige ledere er glade for at få deres indsats evalueret af medarbejdere og chefer. Og hvis ledelsesevaluering udføres ordentligt er det et dynamisk redskab til at udvikle bedre ledelse. Det er udgangspunktet for en ny guide, der opstiller ti principper for god ledelsesevaluering.

| 12.11.08 13:09

Næsten halvdelen af landets knap 70.000 offentlige ledere har allerede deltaget i en ledelsesevaluering. Den anden halvdel kommer sikkert til det inden længe, for ifølge regeringens trepartsaftale med arbejdsmarkedets parter bør ledelsesevaluering omfatte alle offentlige ledere.

Lederne har generelt taget godt imod dette nye tiltag. Nyere undersøgelser viser, at det store flertal af offentlige ledere er glade for den systematiske tilbagemelding fra medarbejdere, lederkolleger og egen chef. Men undersøgelserne viser også, at ledelsesevaluering er et vanskeligt emne at håndtere, da nogle ledere har haft dårlige oplevelser med at blive evalueret.

 

Gå efter bolden – ikke manden

Det er et af hovedbudskaberne i den nye gratis publikation fra Væksthus for Ledelse ”Ledelsesevaluering – En guide til ledelsesevaluering i kommuner og regioner”, fortæller konsulent i FTF, Hans Christen Hansen, der har været med til at udarbejde guiden:

”Det er vigtigt, at det der evalueres er hvordan der ledes og ikke selve lederens person. Derfor taler vi også om ledelsesevaluering og ikke lederevaluering. Det skal være en fair proces, hvor man går efter bolden og ikke manden. Evaluering af ledelse kan komme til at gå ret tæt på menneskelige relationer, og man skal derfor være meget opmærksom på, hvordan det foregår. Hele guiden bærer netop derfor præg af, at vi lægger vægt på, at der god etik til stede.

 

Evalueringen skal tilpasses og lederen inddrages

Derudover understreger guiden også vigtigheden i, at det enkelte evalueringsforløb er tilpasset det der skal evalueres, fortæller Hans Christen Hansen:

”Overordnet kan man sige, at nogle parametre er relevante at blive evalueret på for institutionslederen – nogle andre er relevante for økonomidirektøren. Man kan ikke skabe et ledelsevalueringsforløb, der passer til alle situtaioner. De forskellige ledergrupper bør altid involveres i planlægningen, og de helt lokale forhold skal tænkes med.”

Guiden opstiller i alt ti principper, der skal sikre, at både lederne og organisationen får noget godt ud af evalueringen. Bl.a. at det afgørende, at formålet står klart for alle, at der følges systematisk op på resultaterne, og at evalueringen ikke tilrettelægges som en personlig eksamen for den enkelte leder. Det pointeres også, at det vigtigt, at man har styr på den juridiske side af forløbet. Det er fx meget vigtigt, at det ligger helt klart fra begyndelsen, hvem der får resultaterne af en ledelsesevaluering at se, hvad de kan bruges til og navnlig hvad de ikke kan bruges til.”

 

 

Kontaktinformation

Hans C. Hansen

Hans C. Hansen

Konsulent

Telefon: 2835 0636

Mobil:

Få nyhedsbrev med Lederinfo !