
Flemming Andersen
Kommunikationschef
Telefon: 3336 8804
Mobil: 4036 8804
En ny bog af tidligere OL-vinder i roning beskriver, hvordan ledere får en organisation til at udrette mere end ligestillede organisationer. Det handler om at skabe fælles mål og en fælles indstilling.
I juli 1996 vandt fire unge danskere guld i OL i roning på Lake Lanier i Atlanta. Deres redskaber, ydeevne og erfaring var til millimetermål den samme som alle andre deltagere i konkurrencen. Alligevel vandt de fire danskere, også kendt som "Guldfireren", og det var der en helt særlig grund til, mener en af mændene, der var med i båden.
Niels Laulund er forhenværende Guldfire-roer og arbejder i dag som virksomhedskonsulent på 14. år. Han er for nylig udkommet med bogen "Guldet vindes i hverdagen". Bogen er en god inspiration til ledere og lederteam, som interesserer sig for at optimere indsatsen og produktet af deres organisations arbejde.
13 principper
Bogen udmønter 13 principper, der kan styrke "mindsettet", eller psyken og troen på et mål for en organisation. Det er en opskrift på, hvad der gør en forskel, hvis man går efter guldet. Med andre ord:
"Hvis du ikke selv har en strategi, bliver du en del af andres", som det står i bogen.
Principperne udspringer af ideen "appreciative inquirery" med indgangsvinklen "der er altid noget, der fungerer". Det stiller krav til ledere om at være konsekvente, at turde vælge den rigtige medarbejderstab til opgaven og at turde stille kvalitative krav til medarbejderne om målene.
Opfordring til ledere
Derudover skal cheferne forstå vigtigheden i at lade medarbejderne selv opbygge et sammenhold indefra, hvor de selv definerer, hvorfra, hvortil og hvordan de når målene. Der skal være tid til at reflektere og skabe social kapital på arbejdspladsen, lyder det.
Principperne og konklusionen peger dermed mod følgende råd til ledere: Det er muligt at planlægge toppræstationer, også i hverdagens udfordringer. Det er også muligt at motivere medarbejderne til at yde mere og bedre, selvom der ikke er en guldmedalje i sidste ende. Succesen og udviklingen er medaljen, påpeger Niels Lauland.
Niels Lauland mener, at de såkaldte 13 principper var dem, der gjorde, at Guldfireren skilte sig ud fra de øvrige OL-deltagere i 1996. Det er principper, ledere kan bruge til at optimere og til at "vinde guld", mener han.
Kilde: Bogen "Guldet vindes i hverdagen - fra guldfirer til ledelsesmodel"