Nej til mindsteløn

[ EU-info ]

Tvungen mindsteløn i EU-lande er igen på dagsordenen i den samlede europæiske fagbevægelse, EFS. FTF takker nej til mindsteløn, og kalder det et brud på den på den danske aftalemodel.

Kirstine Petersen, Journalistisk medarbejder | 25.05.11 12:13

Der har været meget debat om den såkaldte EU-pagt, som Danmark tilsluttede sig for nyligt. Pagten har fire målsætninger: At øge konkurrenceevnen, beskæftigelsen, stabiliteten i finansverdenen samt at skabe sunde offentlige finanser. Efter en række ændringer af udgangspunktet for det, der også er kaldet konkurrencepagten, tilsluttede FTF sig ideen i marts.

Den europæiske fagbevægelse, EFS, holdt i sidste uge kongres, hvor samme pagt gav anledning til at drøfte fordele og ulemper ved at indføre en mindsteløn i medlemslandene. FTF takker til gengæld nej til, at EU blander sig på området.

"Vi vil under ingen omstændigheder acceptere en fælles europæisk lovgivning, der gennemtvinger en generel mindsteløn i EU`s medlemslande", siger FTF´s formand, Bente Sorgenfrey, som blev valgt til EFS´s styrekomite ved kongressen. Hun stiller sig dog ikke i vejen for, at andre lande indfører nationale regler og aftaler om mindsteløn, hvis de har behov for det.

Gammel snak, samme svar
Spørgsmålet om at indføre mindsteløn på europæisk plan blev rejst i forbindelse med debatten om EU-pagten af den belgiske fagbevægelse. Diskussionen har været oppe flere gange, fordi et flertal af den europæiske fagbevægelses medlemmer er for ideen.

De nordiske lande ser det derimod som et indgreb på medlemslandenes ret til at føre egne forhandlinger på arbejdsmarkedet.

"Det ville være et afgørende brud på den danske aftalemodel og være med til at undergrave fagbevægelsens indflydelse på de danske lønvilkår", siger Bente Sorgenfrey. I EU-pagten står der blandt andet, at det skal være muligt for Kommissionen at komme med henstillinger til, at medlemslande med ustabile budgetter foretager ændringer på arbejdsmarkedet, herunder i lønningerne.

FTF har påpeget, at netop den indblanding strider imod artikel 153 i Lissabontraktaten, der modvirker, at EU blander sig i de nationale lønforhold. Den indstilling gælder også til spørgsmålet om mindsteløn.

 

Kontaktinformation

FÃ¥ nyhedsbrev om Internationalt !

> Aktuelt

Politisk flertal siger nej til EU-indblanding i strejkeretten

03.05.12 [FTF nyhed]

Alle partier i Folketinget vender tommelfingeren nedad til EU-Kommissionens forslag om nye regler for strejkeretten. Forslaget kræver enighed mellem landene, og det har lange udsigter.

EU får tæsk for planer om at pille ved strejkeretten

19.04.12 [FTF nyhed]

Arbejdsgiverne i Danmark og en samlet europæisk fagbevægelse uddeler grumme hug til forslag om fælles EU-regler for retten til at strejke. EU-Kommissionen går alt for langt og har overhørt alle advarsler, lyder...

Godt at EU nu fokuserer på job og vækst

18.04.12 [FTF nyhed]

EU-Kommissionen har netop fremlagt plan, der skal bekæmpe arbejdsløsheden og øge beskæftigelsen i Europa. FTF glæder sig over, at spare-kursen i EU nu følges op af en mere offensiv vækstpolitik.