World Day for Decent Work - 7. oktober 2008

[ Notat ]

I Kyrgystans hovedstad, Bishkek afholder fagforeningerne demonstration på byens centrale torv. Arrangørerne forventer 300 deltagere. I Botswana arrangerer den nationale hovedorganisation, BTUC, stormøder, seminarer og kulturelle events seks steder i landet. I USA sætter AFL-CIO fokus på medlemshvervning og kampagner op til præsidentvalget

Disse tre eksempler på faglige aktiviteter løber af stablen den 7. oktober, som af ITUC (den internationale fagbevægelse) er udråbt til "World Day for Decent Work". Overalt på kloden vil dagen blive markeret med demonstrationer, kampagner og konferencer, som på den ene eller anden måde handler om at fremme "decent work".

Begrebet "decent work" (som kan oversættes med ordentlige eller rimelige arbejdsforhold) er samlebetegnelsen for de krav, som både ILO og den internationale fagbevægelse stiller til en fair og bæredygtig globalisering. Decent work omfatter overholdelse af grundlæggende arbejdstagerrettigheder som frihed til at organisere sig, ret til kollektive forhandlinger, ligebehandling og forbud mod tvangsarbejde og de værste former for børnearbejde. Men også et grundlæggende socialt sikkerhedsnet, et godt arbejdsmiljø og fremme af beskæftigelse i landet er elementer i begrebet.

ILO (FN's organisation for arbejdslivet) samler nu sin indsats for bedre arbejdsvilkår under overskriften "decent work for all". Ideen er, at det skal være et globalt krav til den økonomiske globalisering, at den skal kombineres med "decent work". Kun på den måde bliver globaliseringen til gavn for almindelige mennesker over hele verden.

Også i frihandelsaftaler i regi af WTO eller bilaterale handelsaftaler, som blandt andre EU indgår i, er det vigtigt at få koblet decent work på de økonomiske og handelsmæssige dele. Udviklingsbistanden er et andet område, hvor decent work bør tænkes med. Hjælp til økonomisk udvikling er ikke meget værd, hvis den ikke fremmer beskæftigelse og ordentlige arbejdsforhold i udviklingslandene.

Kampen for decent work handler mest om udviklingslandene. Men også i den vestlige verden markeres dagen med en række arrangementer. Problemerne er nok mindre alvorlige, men dybest set handler det om den samme kamp; At sikre beskæftigelse, ordentlige arbejdsforhold og et udviklende og produktivt arbejdsliv. Derfor er både FTF og LO også med til at markere og bakke op om dagen.

Du kan se mere om de forskellige aktiviteter over hele verden på hjemmesiden

> Aktuelt

Politisk flertal siger nej til EU-indblanding i strejkeretten

03.05.12 [FTF nyhed]

Alle partier i Folketinget vender tommelfingeren nedad til EU-Kommissionens forslag om nye regler for strejkeretten. Forslaget kræver enighed mellem landene, og det har lange udsigter.

EU får tæsk for planer om at pille ved strejkeretten

19.04.12 [FTF nyhed]

Arbejdsgiverne i Danmark og en samlet europæisk fagbevægelse uddeler grumme hug til forslag om fælles EU-regler for retten til at strejke. EU-Kommissionen går alt for langt og har overhørt alle advarsler, lyder...

Godt at EU nu fokuserer på job og vækst

18.04.12 [FTF nyhed]

EU-Kommissionen har netop fremlagt plan, der skal bekæmpe arbejdsløsheden og øge beskæftigelsen i Europa. FTF glæder sig over, at spare-kursen i EU nu følges op af en mere offensiv vækstpolitik.