Græske og irske læger bryder EU-regler for arbejdstid
EU-kommissionen agter at indbringe Irland og Grækenland for EU-domstolen for brud på arbejdstidsdirektivet.
EU-kommissionen agter at indbringe Irland og Grækenland for EU-domstolen for brud på arbejdstidsdirektivet.
EU’s arbejdstidsdirektiv er europæisk lovgivning, som alle EU’s medlemsstater er pligtige at implementere og overholde.
Det er ikke betryggende, at vi som patienter kan risikere at møde trætte læger med den risiko, at der lettere begås fejl.
Bente Sorgenfrey
Nu overvejer EU-kommissionen at indbringe Grækenland og Irland for EU-domstolen, fordi lægepersonalet i de to lande ikke overholder hviletidsreglerne og reglerne om, at der højst må arbejdes 48 timer, inklusiv overarbejde, i gennemsnit pr. uge.
Der henvises bl.a. til, at man i Irland og Grækenland ikke har aftalt fravigelse fra bestemmelserne om den maksimale gennemsnitlige arbejdstid på 48 timer pr. uge – den såkaldte ”opt out” mulighed der betyder, at en arbejdsgiver med den enkelte medarbejder kan indgå en individuel aftale om at fravige reglen om den maksimale ugentlige arbejdstid på 48 timer. Da det ikke er tilfældet, skal direktivet overholdes.
Kommissionen henviser endvidere til , at arbejdstidsdirektivet drejer sig om at sikre et anstændigt arbejdsmiljø og at en overtrædelse af den maksimale arbejdstid betyder, at man risikerer trætte læger der lettere kan komme til at begå fejl.
” Og det er da selvmodsigende, at man blot ved at indgå en individuel aftale om en fravigelse af den maximale ugentlige arbejdstid legitimerer, at patienter må blive behandlet af trætte læger” siger Bente Sorgenfrey.






