For lidt fokus på ligeløn i valgkamp

Der har været alt for lidt tale om forskellen på løn i typiske mande- og kvindefag. Problemet er, at mænd og kvinder arbejder i hver sit fag, og at fagene værdisættes forskelligt, mener Grete Christensen, formand for Dansk Sygeplejeråd.

Jesper Egelund, Journalist | 09.09.11 12:37

Politikerne har totalt overset at tale om ligeløn i valgkampen, og det er et kæmpe problem. Så kontant lyder udmeldingen fra Dansk Sygeplejeråd og Sundhedskartellets formand, Grete Christensen.

Hun peger især på opdelingen i mande- og kvindefag som en af de helt store udfordringer, når det gælder ligestilling. Mænd arbejder som hovedregel med maskiner og søm, mens langt de fleste kvinder arbejder med mennesker. Opgørelser fra blandt andre Lønkommissionen har vist, at arbejde med mekanik giver en langt højere løn end arbejdet med børn, unge og ældre.

”Det er ikke et problem at være kvinde, men at arbejde i et kvindedomineret fag”, siger Grete Christensen.

Politisk handling
Og problemet kan ifølge hende kun løses ved politisk handling. Den danske lovgivning om ligeløn giver ifølge sygeplejerskernes formand ikke mulighed for at få gjort op med, at værdien af mænd og kvinders arbejde bliver opgjort forskelligt.

Derfor opfordrer hun politikerne til at kigge mod Sverige og Norge, hvor der er udviklet redskaber til at sammenligne arbejde af samme værdi på tværs af fag.

”Det er helt tydelig, at vi har brug for et lignende stillingsvurderingssystem i Danmark. Vi efterlyser, at man herhjemme også kan måle værdien af stillinger uden at skele til køn. Der er brug for, at danske politikere sætter sig i spidsen for et system, hvor vi kønsneutralt kan vurdere job”, siger Grete Christensen.

For at sætte fokus på problematikken vil hun sammen med Kvinderådet og Dansk Magisterforenings formand Ingrid Stage overrække en pris 9. september. Prisen går til den mand, der har holdt den længste barsel i de senere år.

 

Kontaktinformation

Klaus Matthiesen

Klaus Matthiesen

Overenskomstchef

Telefon: 3336 8826

Mobil: 4044 8826

Få nyhedsbrev om Beskæftigelse !

> Aktuelt

Godt psykisk arbejdsmiljø får os til at arbejde længere

15.05.12 [FTF analyse]

Næsten hver fjerde medarbejder over 50 år regner ikke med at kunne fortsætte i sit nuværende job til 65-års fødselsdagen. Jo mere belastende det psykisk arbejdsmiljø er, desto mere sandsynligt er det, at folk kvitter jobbet før pensionsalderen. Det viser en ny omfattende undersøgelse fra FTF.

FTF vil droppe kvoter for løntilskud

09.05.12 [FTF nyhed]

En ny aftale om løntilskud i Randers Kommune hindrer misbrug, hvor offentligt ansatte erstattes af folk med løntilskud. FTF vil have flere kommuner til at kopiere aftalen og kræver samtidig et opgør med kvoter.

Godt at 2020-plan sætter skub i jobrotation

08.05.12 [FTF nyhed]

Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.