Borgmestre og tillidsfolk: Vi sparer på livet løs

[ TR-info ]

Landets borgmestre har i en ny FTF-undersøgelse svaret, at de har gang i effektiviseringer i stor stil. Samme budskab kommer fra de kommunale tillidsrepræsentanter.

Undersøgelsen viser, at der er stort fokus på effektiviseringer i erkendelse af, at de økonomiske rammer er snævre og i bedste fald betyder nulvækst fra 2011, som regeringen allerede har bebudet. Hele 84 pct. har eller planlægger en samlet effektiviseringsstrategi, som kan give den enkelte kommune råderum til prioriterede indsatser – eller tage trykket af de besparelser, som måtte komme pga. de meget snævre rammer.

Hidtil har der været meget fokus på effektiviseringer på administrationsområdet. Det er også stadig det enkeltområde, som flest nævner. Men langt hovedparten af borgmestrene - 83 pct. – svarer, at alle områder nu bringes i spil med hensyn til effektiviseringer. Hermed ligger formentlig også en erkendelse af, at de økonomiske udfordringer nu er så store, at de ikke alene kan løses på administrationsområdet, der trods alt kun udgør ca. 15 pct. af kommunernes budgetter.

At borgmestrene for alvor er blevet bevidste om krisen understreges af, at 41 pct. erkender, at besparelser kan være en af skruerne at dreje på i forhold til at løse ubalancen på de offentlige finanser. Men flertallet ser hellere, at ophævelse af skattestoppet indgår – det svarer 55 pct. nemlig på. Der er også flere (45 pct.), der peger på reformer af fx efterløn og dagpenge.

Sideløbende med borgmesterundersøgelsen har FTF i samarbejde med OAO afholdt to budgettemadage for medlemmer af kommunernes Hoved-MED-udvalg. Her har et altdominerende indtryk ligeledes været, at kommunerne er i fuld gang med at vende hver en halvtredsøre, ligesom flere af dem også genåbner budgetterne, selvom det stadigt er tidligt på året. Som en af deltagerne udtrykte det, så gennemgås budgetterne nu med en lusekam. Nogle steder er man også skredet til institutionslukninger og fyringer.
Se undersøgelsen

 

Kontaktinformation

Jens Krogstrup

Jens Krogstrup

Konsulent

Telefon: 3336 8820

Mobil: 2892 3497

Få nyhedsbrev om Beskæftigelse !

 
Se undersøgelsen:
 
 

> Aktuelt

Godt psykisk arbejdsmiljø får os til at arbejde længere

15.05.12 [FTF analyse]

Næsten hver fjerde medarbejder over 50 år regner ikke med at kunne fortsætte i sit nuværende job til 65-års fødselsdagen. Jo mere belastende det psykisk arbejdsmiljø er, desto mere sandsynligt er det, at folk kvitter jobbet før pensionsalderen. Det viser en ny omfattende undersøgelse fra FTF.

FTF vil droppe kvoter for løntilskud

09.05.12 [FTF nyhed]

En ny aftale om løntilskud i Randers Kommune hindrer misbrug, hvor offentligt ansatte erstattes af folk med løntilskud. FTF vil have flere kommuner til at kopiere aftalen og kræver samtidig et opgør med kvoter.

Godt at 2020-plan sætter skub i jobrotation

08.05.12 [FTF nyhed]

Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.