
Mette Langager
Konsulent
Telefon: 3336 8846
Mobil: 4045 8846

Det er en hovedudfordring for den offentlige sektor de kommende år, at rekruttere tilstrækkelig med kvalificeret arbejdskraft. Udfordringen skyldes dels befolkningsudviklingen, hvor store årgange er på vej ud af arbejdsmarkedet, mens små årgange er på vej ind, dels at efterspørgslen efter velfærdsydelser vokser.
FTF har udarbejdet et notat om problematikkerne.
15.05.12 [FTF analyse]
Næsten hver fjerde medarbejder over 50 år regner ikke med at kunne fortsætte i sit nuværende job til 65-års fødselsdagen. Jo mere belastende det psykisk arbejdsmiljø er, desto mere sandsynligt er det, at folk kvitter jobbet før pensionsalderen. Det viser en ny omfattende undersøgelse fra FTF.
09.05.12 [FTF nyhed]
En ny aftale om løntilskud i Randers Kommune hindrer misbrug, hvor offentligt ansatte erstattes af folk med løntilskud. FTF vil have flere kommuner til at kopiere aftalen og kræver samtidig et opgør med kvoter.
08.05.12 [FTF nyhed]
Mere jobrotation er en del af en ungepakke, som regeringen vil lægge på bordet de kommende trepartsforhandlinger. FTF er positiv og har konkrete forslag til, hvordan jobrotationsordning kan få flere unge i arbejde.