
Signe Kofoed (På barsel)
Konsulent
Telefon: 3336 8844
Mobil: 4040 9844
Kun godt hver femte lønmodtager arbejder på en arbejdsplads med et beredskab mod mobning. Det skal der gøres noget ved.
Hele 43 pct. svarer, at de arbejder på en arbejdsplads, hvor der er dårlige vilkår for at håndtere og forebygge mobning.
Det viser en undersøgelse, analysebureauet Catinét har foretaget for LO og FTF i anledning af Den Internationale Arbejdsmiljødag d. 28. april, hvor et af temaerne er psykisk arbejdsmiljø.
Mobning, dvs. sårende eller nedværdigende handlinger mod en medarbejder eller kollega, er et stigende problem og i dag siger næsten hver tiende lønmodtager, at vedkommende har været udsat for mobning på sin arbejdsplads. Mobning koster årligt samfundet 7 mia. alene i sygedagpengeudgifter.
I den anledning har FTF og LO udarbejdet en test og forskellige materiale om mobning: "Test - er din arbejdsplads klar til at håndtere mobning"Test: Er din arbejdsplads klar til at håndtere mobning? og "Viden og anbefalinger om mobning".
”Test - er din arbejdsplads klar til at håndtere mobning?” er også udarbejdet i en elektronisk udgave.
Testen findes også på Facebook. http://apps.facebook.com/ftf_mobbetest/
Hele temaet finder du her: http://www.ftf.dk/mobning
17.01.12 [FTF nyhed]
Der må en benhård prioritering af opgaverne i det offentlige til, når der nu skal spares massivt. FTF efterlyser politiske prioriteringer, for færre penge må ikke føre til nedslidning af medarbejderne.
21.12.11 [FTF nyhed]
Politikerne bag den nye efterlønsreform skal sørge for, at folk nu ikke bliver slidt op eller mangler evner til at arbejde. FTF opfordrer til mere fokus på psykisk arbejdsmiljø og uddannelse.
11.12.11 [FTF nyhed]
Strid om hviletid får Centralforeningen af Stampersonel til at melde forsvaret til politiet for at lade medarbejdere arbejde op til 24 timer. FTF bakker op og kritiserer, at spareøvelser i forsvaret går ud over...