Regeringens dagpengeforringelser skaber utryghed

[ Pressemeddelelser ]

Skarp kritik fra FTF af regeringens arbejdsmarkedspakke, hvor dagpengeperioden halveres til to år, og det bliver sværere at få ret til dagpenge

| 27.10.08 11:53

Regeringen foreslår i sin arbejdsmarkedspakke, at dagpengeperioden halveres til to år og at det gøres sværere at få ret til dagpenge.
Forslagene har været diskuteret på et møde i formiddag i FTF’s forretningsudvalg. Efter mødet udtaler FTF’s formand, Bente Sorgenfrey.

”Det er helt uacceptabelt, at regeringen i en situation, hvor den almindelige lønmodtager bekymrer sig om arbejdsløshed, lægger op til drastiske forringelser i dagpengesystemet. Ikke bare ved at halvere dagpengeperioden, men også ved at gøre det langt sværere at få ret til dagpenge. Tryghed ved ledighed og jobskifte er helt afgørende for det fleksible arbejdsmarked, vi har i Danmark. Det er den tryghed, regeringen nu undergraver”.

”Vi tror ikke på regeringens regnemaskine, når den kommer frem til, at det vil skaffe 15.500 flere personer i beskæftigelse. De ledige er ikke ledige lang tid, fordi de ikke søger job, men fordi arbejdsgiverne ikke vil ansætte dem, og fordi de ikke har de rette kvalifikationer”.

Derfor er Bente Sorgenfrey også stærkt kritisk overfor regeringens forslag om at svække ud-dannelsesindsatsen for alle andre end de kortuddannede.
”Det er helt gak-gak; der er brug for at styrke den tidlige indsats over for alle ledige med de redskaber, der passer til den enkelte. I stedet skal ledige med uddannelse nu vente et år før de kan opkvalificeres”, siger Bente Sorgenfrey.

 

Kontaktinformation

Bente Sorgenfrey

Bente Sorgenfrey

Formand

Telefon: 3336 8801

Mobil: 4045 2645