Ny kommission skal sikre penge til sundhed

[ Pressemeddelelser ]

FTF foreslår en sundhedskommission, der kan sikre finansiering til sundhedsområdet. Også DØR’s analyse i dag viser, at sundhedsområdet styrer mod en finansiel krise, der enten vil begrænse sundhedsydelserne eller presse velfærden i bund på andre vigtige områder.

| 22.10.09 13:31

Det økonomiske Råd har i dag offentliggjort sin nye rapport med et særligt tema om økonomien på sundhedsområdet. Rapporten peger på meget massive problemer med styringen af økonomien og efterspørgslen på sundhedsområdet. FTF er faglig hovedorganisation for store dele af sundhedspersonalet, bl.a. sygeplejersker, farmakonomer, ergoterapeuter, fysioterapeuter, jordemødre, radiografer og bioanalytikere. Formand for FTF, Bente Sorgenfrey, siger:

”Sundhedsområdet er vigtigt for alle borgere – og for danskernes opbakning til velfærdssam-fundet. Men der bliver ikke råd til de sundhedstilbud, danskerne vil have, hvis vi ikke sikrer en ny og mere holdbar finansiering. Det skal en sundhedskommission finde løsninger til. Også løsninger, der måske bryder med nogle af vores vaner i dag og besvarer nogle af de ømme spørgsmål - fx brugen af forsikringsordninger, brugerbetaling, sundhedsbidrag og/eller skattefinansiering.

Hvis vi ikke udviser økonomisk ansvarlighed, vil det enten betyde, at danskerne ikke får de sundhedstilbud, de ønsker – eller at sundhedsområdets økonomi dræner andre væsentlige mål om gode uddannelser, gode sociale tilbud, ordentlig pasning af de ældre osv.”, siger Bente Sorgenfrey.

Om Danmarks økonomiske situation siger hun: ”DØR peger på, at der er behov for at stimulere økonomien yderligere. Det er FTF enig i – og effekten bliver størst ved at fremrykke flere offentlige investeringer, der kan øge beskæftigelsen i den private sektor og styrke Danmark økonomisk på længere sigt – konkret ved at investere mere i uddannelse, infrastruktur og ny arbejdskraft- og energibesparende teknologi”.

 

Kontaktinformation

Bente Sorgenfrey

Bente Sorgenfrey

Formand

Telefon: 3336 8801

Mobil: 4045 2645

Lisbeth Baastrup

Lisbeth Baastrup

Konsulent

Telefon: 3336 8849

Mobil: 2020 8849