
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Jakob Bjerre
Advokat (L)
Telefon: 3336 8815
Mobil: 4033 8815
FTF har i dag, i fællesskab med den faglige organisation CAU, haft foretræde for Folketingets udvalg for Udlændinge- og integrationspolitik. Dette skete med henblik på at uddybe FTF’s og CAU’s synspunkter i relation til det af regeringen fremsatte lovforslag vedrørende ændring af bl.a. Udlændingelovens § 13 (L 132) – også kaldet ”Lex SAS”. Lovforslaget vil, hvis det vedtages, lovliggøre, at SAS – uden at indhente arbejdstilladelse - kan anvende bl.a. kinesisk kabinepersonale på selskabets flyvninger til fjernøsten på løn- og ansættelsesvilkår, der ligger langt under de tilsvarende danske
Formand for FTF, Bente Sorgenfrey, udtaler i denne forbindelse:
”Jeg er meget glad for, at vi fra FTF og CAU’s side i dag har haft lejlighed til at få foretræde for udvalget. FTF og CAU fik således mulighed for, at berigtige mange af de decideret fejlagti-ge oplysninger SAS har spredt i pressen om sagen. Først og fremmest er jeg meget tilfreds med, at vi overfor udvalget fik slået fast, at der ikke er tale om - som påstået af SAS - at flyene alene er omfattet af dansk lovgivning i det korte tidsrum, de befinder sig i Danmark. Dette er selvfølgelig ikke korrekt. Et dansk fly er at betragte som dansk område, og er således omfattet af dansk lovgivning under hele flyvningen. Dette betyder naturligvis også, at arbejde udført ombord på flyene er omfattet af danske løn- og arbejdsregler”.
”Vi har, fortsat, intet imod vores kinesiske kolleger - tværtimod. Blot skal de have anstændige danske løn- og arbejdsvilkår på lige fod med deres danske kolleger. Alt andet er uacceptabelt og udtryk for ren og skær social dumping i strid med den danske model. Når SAS således påstår, at selskabet alene ønsker at beskæftige kinesisk kabinepersonale af hensyn til servicen overfor selskabets lokale kunder, er det derfor en grov omgåelse af sandheden. Hvis det var tilfældet, kunne de jo bare betale dem en dansk løn!”
”Herudover er det helt og aldeles umoralsk, at et statsejet selskab som SAS for at omgå dansk lovgivning har varslet at ville ”udflage” sine danske fly til henholdsvis Norge og Sverige, hvis loven ikke bliver vedtaget. Jeg er derfor meget tilfreds med, at vi ydermere fik lejlighed til at forklare udvalget, at der også efter norsk og svensk ret kræves arbejdstilladelse for at kunne beskæftige kinesisk kabinepersonale ombord på flyene. SAS’s ”løsning” har med andre ord ingen gang på jorden.”

Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Jakob Bjerre
Advokat (L)
Telefon: 3336 8815
Mobil: 4033 8815
14.05.12 | Hver tiende får alvorlig stress af arbejdet [FTF analyse]
10.10.11 | Lønsatser 1. januar 2012 i kommuner og regioner [Notat]
10.05.12 | Reallønsfald til alle [Notat]
09.05.12 | FTF vil droppe kvoter for løntilskud [FTF nyhed]
15.05.12 | Godt psykisk arbejdsmiljø får os til at arbejde længere [FTF analyse]
11.05.12 | Den offentlige sektor mister dyrebare ledelseserfaringer [Leder-info]