
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645
FTF mener, at Danmark kun skal lukke mere arbejdskraft ind i landet på egentlige mangelområder. FTF bakker op om et trepartsorgan til at styre indvandringen af arbejdskraft.
DA og LO har i dag offentliggjort en aftale vedrørende rekruttering af udenlandsk arbejdskraft. I sin kommentar til DA/LO-aftalen siger FTF’s formand Bente Sorgenfrey:
”DA og LO markerer med aftalen, at det er vigtigt, at arbejdsmarkedets parter både inddrages og tager ansvar, når det handler om at løse udfordringen med at skaffe kvalificeret arbejdskraft. Det er vi helt enige i.
Øget rekruttering udefra er et godt supplement, men bør kun ske på mangelområder. Her synes vi, at aftalen går for langt. Når man nedsætter beløbsgrænsen til 375.000 kr. i jobkort-ordningen og udvider Green-cardordningen så meget, vil det reelt indebære fri indvandring af arbejdskraft på store dele af arbejdsmarkedet. Risikoen er løntrykkeri og stigende indenlandsk ledighed.
Der er også afgørende for FTF, at udenlandsk arbejdskraft i Danmark arbejder efter danske regler og vilkår. Det står som en målsætning i aftalen, men der er ingen konkrete tiltag, og det kan undre mig. Det bør være en del af 3-partsudvalget opgave at overvåge, om de danske løn – og ansættelsesvilkår overholdes.
På disse områder adskiller aftalen sig ikke fra regeringens udspil, og vi vil derfor opfordre til, at disse kritiske punkter står høj på dagsordenen i de igangværende politiske forhandlinger.
FTF støtter forslaget om at inddrage arbejdsmarkedets hovedorganisationer i et 3-partsudvalg, der skal rådgive beskæftigelsesministeren og følge udviklingen i spørgsmål vedrørende rekruttering af udenlandsk arbejdskraft”, siger Bente Sorgenfrey.
Kontakt:
06.02.12 | Få mere ud af MUS-samtalen med U-teori [Leder-info]
08.02.12 | Minister dropper forringelse af lediges uddannelse [FTF nyhed]
03.02.12 | Nordisk fagbevægelse får vigtig indrømmelse inden topmøde [FTF nyhed]
18.11.10 | Nye satser for kørselsgodtgørelse [Notat]
09.02.12 | Usagligt at afskedige en medarbejder på grund af samarbejdsvanskeligheder [Notat]
03.02.12 | 50-procentreglen og OK12 [Notat]