
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Lisbeth Baastrup
Konsulent
Telefon: 3336 8849
Mobil: 2020 8849
KL og regeringen har natten til tirsdag indgået aftale om kommunernes økonomi for 2010. Aftalen giver på en række punkter flere penge til kommunerne blandt andet til investeringer og madordning i daginstitutioner.
Kommunerne får tilført ekstra fem milliarder kroner til anlæg i forhold til budgetaftalen 2009 og kan nu bruge 20 milliarder kroner på skolebygninger, plejehjem, veje og kloakker i 2010. Det er dog en milliard mindre, end hvad kommunerne selv fremsatte som ønske.
Læs mere om aftalen mellem KL og regeringen her
Der er med aftalen afsat 400 millioner til madordninger i 2011. Derved udskydes tidspunktet, hvor madordningen skal træde i kraft. Desuden tilføres der 1,3 milliarder kroner til handicappede og udsatte børn og unge. Der er med aftalen en forventning om, at kommunerne kan frigøre en milliard kroner via omprioritering og bedre ressourceudnyttelse. Staten leverer halvdelen ved afbureaukratisering. Derudover vil regeringen til efteråret fremlægge en plan for afbureaukratisering på det kommunale område i Folketinget.
FTF ’s formand Bente Sorgenfrey siger til aftalen:
”Det ser ud til, at regeringen imødekommer kommunerne og deres trængte økonomi på en række punkter. Desuden kan aftalen være med til at stimulere den samlede samfundsøkonomi ved øget byggeaktivitet, og jeg håber, at der tænkes i miljø og energibesparelser, når investeringerne sættes i gang.”
Hun fortsætter:
”Aftalen gør, at kommunerne kan holde skindet på næsen men så heller ikke meget mere. Presset på velfærdsydelserne vil forsat være stort - ikke mindst som følge af den demografiske udvikling. Det tager aftalen ikke højde for. Økonomien vil derfor fortsat være stram i landet kommuner”.

Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Lisbeth Baastrup
Konsulent
Telefon: 3336 8849
Mobil: 2020 8849
06.02.12 | Få mere ud af MUS-samtalen med U-teori [Leder-info]
08.02.12 | Minister dropper forringelse af lediges uddannelse [FTF nyhed]
03.02.12 | Nordisk fagbevægelse får vigtig indrømmelse inden topmøde [FTF nyhed]
18.11.10 | Nye satser for kørselsgodtgørelse [Notat]
09.02.12 | Usagligt at afskedige en medarbejder på grund af samarbejdsvanskeligheder [Notat]
03.02.12 | 50-procentreglen og OK12 [Notat]