
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645
FTF anbefaler i dag arbejdsmarkedskommissionen at sætte skub i uddannelsen af flere kvalificerede medarbejdere – og stoppe den udstødning og det sygefravær, som dårligt arbejdsmiljø giver. Samtidig kritiserer FTF regeringen for skattestop og skattelettelser, der øger problemet.
Arbejdsmarkedskommissionen skal komme med forslag, der kan få regeringens 2015-plan til at hænge sammen. På kommissionens møde med arbejdsmarkedets parter i dag sagde FTF’s formand Bente Sorgenfrey: ” Vi er enige i at vi har et stort behov for at øge arbejdskraftudbuddet for at sikre fremtidens velfærd og dermed vores muligheder for at have en høj konkurrenceevne. Men skattestoppet og de vedtagne skattelettelser fra 2007 svarer tilsammen til det finansieringsbehov på 14 mia. kr, som arbejdsmarkedskommissionen angiver der er behov for hvis velfærden skal sikres. Så regeringen har selv skabt problemet - og bør også selv gøre sit for at løse det ved at fjerne skattestoppet og undlade at lave ufinansierede skattelettelser.
Kommissionen har fat i fornuftige temaer – bl.a. den forebyggende arbejdsmiljøindsats, virksomhedernes ansvar for det rummelige arbejdsmarked. Kommissionen bør også sætte meget mere skub i uddannelsen af kvalificerede medarbejdere til den offentlige og private sektor. Frafaldet i dag er enormt – og færre unge uddanner sig. Danmark har brug for det modsatte.
Det er positivt at kommissionen siger, at den vil gå åbent til opgaven. Jeg vil dog allerede nu slå fast, at vi tager det meget alvorligt, når det i kommissionens opdrag er slået fast, at dens forslag skal fastholde den danske arbejdsmarkedsmodel. Det betyder for os bl.a., at kommissionens forslag i beskæftigelsespolitikken skal indeholde den rette balance mellem fleksibilitet og tryghed. Så en forslagspakke der alene svinger pisken over for ledige og andre på overførselsindkomst melder vi på forhånd fra over for".
_ _ _
Kontakt:
Bente Sorgenfrey, Formand - tlf: 40 45 26 45 eller
Jens Frank, Konsulent - tlf: 40 45 88 50
14.05.12 | Hver tiende får alvorlig stress af arbejdet [FTF analyse]
10.10.11 | Lønsatser 1. januar 2012 i kommuner og regioner [Notat]
10.05.12 | Reallønsfald til alle [Notat]
09.05.12 | FTF vil droppe kvoter for løntilskud [FTF nyhed]
15.05.12 | Godt psykisk arbejdsmiljø får os til at arbejde længere [FTF analyse]
11.05.12 | Den offentlige sektor mister dyrebare ledelseserfaringer [Leder-info]