
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Erik Schmidt
Konsulent
Telefon: 3336 8814
Mobil: 2040 8814
Der er brug for investeringer i uddannelse trods krisen. Det er hovedbudskabet fra OECD i den netop offentliggjorte rapport ”Education at a Glance”. Men OECD foreslår også øget brugerbetaling på de videregående uddannelser. Det er ikke svaret, mener FTF. Der er i stedet brug for større offentlige investeringer i de danske velfærdsuddannelser.
OECD har netop offentliggjort rapporten ”Education at a Glance 2009”, som anbefaler, at enkeltpersoner og virksomheder i OECD-landene fremover selv i højere grad skal betale for videregående uddannelse end det sker i dag samtidig med, at offentlige investeringer i uddannelse også skal styrkes.
FTF-formand, Bente Sorgenfrey, siger i en kommentar til ”Education at a Glance”, som bygger på data fra 2007 – altså fra før den økonomiske krise blev en realitet :
”Det er ikke en farbar vej i en krisesituation at anbefale, at virksomheder og enkeltpersoner selv skal finansiere mere af deres videregående uddannelse, sådan som OECD slår til lyd for i den nye rapport. Tværtimod skal Danmark fortsætte med at investere mere i uddannelse for at komme bedst muligt igennem krisen – og så må regeringen åbne øjnene for, at professionshøjskolernes økonomi er udsultet, og at de derfor skal have en større del af de offentlige investeringer i de videregående uddannelser .
FTF-formanden henviser til, at fra 2007-2009 har professionshøjskolerne og erhvervsakademierne kun fået to procent af de 6,8 mia. kr. af Globaliseringsmidlerne, der var afsat til forskning og udvikling.
”Det bør ændres ved de kommende forhandlinger om Globaliseringsmidlerne. Derfor bør der investeres mere i de uddannelser, hvor de studerende er sikre på at få job bagefter – det giver gevinst både på den korte og den lange bane", siger Bente Sorgenfrey.

Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Erik Schmidt
Konsulent
Telefon: 3336 8814
Mobil: 2040 8814
25.01.12 | Forsker og topleder: Medbestemmelse betaler sig [FTF analyse]
31.01.12 | Danske lønninger skal kun forhandles i Danmark [FTF nyhed]
18.11.10 | Nye satser for kørselsgodtgørelse [Notat]
31.01.12 | Faglige organisationer skal tættere på medlemmerne [Leder-info]
26.01.12 | Retten til uddannelse er en succes blandt ledere [FTF nyhed]
25.01.12 | EU: Danmark må acceptere lærere uden fuld uddannelse [FTF nyhed]