
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Lisbeth Baastrup
Konsulent
Telefon: 3336 8849
Mobil: 2020 8849
Den finansielle redningsplan giver pengeinstitutterne et medansvar. Det er positivt, og redningsplanen er nødvendig bl.a. for beskæftigelsen. Bankernes medarbejdere bør repræsenteres i det fremadrettede lovarbejde via deres organisation, mener FTF.
Regeringen har netop indgået aftale med et bredt flertal i folketinget om en krisepakke til at skabe stabilitet i den finansielle sektor.
Formand for FTF, Bente Sorgenfrey, der blandt andet repræsenterer de banksansatte i Finansforbundet siger:
”Det er positivt og nødvendigt, at der hurtigt bliver skabt et stabilt fundament i den finansielle sektor, så krisen ikke udvikler sig yderligere til skade for vækst og beskæftigelse. FTF er enig i, at den finansielle sektor selv bør bidrage til redningsplanen, så det ikke skal fremstå sådan, at den finansielle sektor kan spekulere og tage fortjenesten, når det går godt, mens staten må træde til, når det går skidt. Samtidig ser FTF det dog som helt nødvendigt, at den garanti, der udstikkes, bliver meget solid, så derfor er statens involvering ligeledes nødvendig”.
Om det fremadrettede arbejde siger hun:
”FTF regner med, at medarbejderne i bankerne bliver inddraget i det fremadrettede lovarbejde gennem deres faglige organisation, Finansforbundet. Der venter fortsat et vigtigt arbejde med at forebygge, at den finansielle sektor ikke havner i samme situation i fremtiden".

Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645

Lisbeth Baastrup
Konsulent
Telefon: 3336 8849
Mobil: 2020 8849
14.05.12 | Hver tiende får alvorlig stress af arbejdet [FTF analyse]
10.10.11 | Lønsatser 1. januar 2012 i kommuner og regioner [Notat]
10.05.12 | Reallønsfald til alle [Notat]
09.05.12 | FTF vil droppe kvoter for løntilskud [FTF nyhed]
15.05.12 | Godt psykisk arbejdsmiljø får os til at arbejde længere [FTF analyse]
11.05.12 | Den offentlige sektor mister dyrebare ledelseserfaringer [Leder-info]