
Bente Sorgenfrey
Formand
Telefon: 3336 8801
Mobil: 4045 2645
EU-kommissionen vil formentlig i morgen onsdag præsentere et forslag til et nyt arbejdstidsdirektiv i Europa. Forslaget vil bl.a. åbne op for arbejdsuger på gennemsnitligt 48 timer over et helt år, hvor reglerne i dag siger fire måneder. Desuden lægger forslaget op til individuelle aftaler med ansatte omkring arbejdstid udover de 48 timer om ugen. Forslaget møder modstand i FTF:
"Arbejdstidscirkulæret er et direktiv, der skal beskytte lønmodtagerne. Det gør det ikke, hvis EU ændrer i det, så lønmodtagere fremover risikerer at skulle arbejde langt mere, end de gør i dag. Det forarger FTF, at forslaget alene handler om økonomi, og ikke om at værne om lønmodtagernes helbred og sikkerhed", siger Bente Sorgenfrey, formand for FTF.
I forslaget ligger, at tilkaldevagter fx på sygehuse ikke længere regnes som arbejdstid, hvilket vil spare lande som Tyskland for millioner af kroner årligt. I Danmark har arbejdsmarkedets parter allerede indrettet overenskomsterne, så de tager hensyn til den problematik.
FTF mener, at det er dybt problematisk, hvis EU blander sig i så centrale områder som arbejdstid, som i Danmark reguleres via kollektive overenskomster mellem arbejdsmarkedets parter.
"Det er arbejdsmarkedets parter, der er bedst til at afgøre forhold omkring lønmodtagernes arbejdsvilkår, herunder arbejdstiden. Det strider mod de signaler, vi ellers hører fra kommissionen, hvorfor forslaget her kun kan undre", siger Bente Sorgenfrey.
14.05.12 | Hver tiende får alvorlig stress af arbejdet [FTF analyse]
10.10.11 | Lønsatser 1. januar 2012 i kommuner og regioner [Notat]
10.05.12 | Reallønsfald til alle [Notat]
09.05.12 | FTF vil droppe kvoter for løntilskud [FTF nyhed]
15.05.12 | Godt psykisk arbejdsmiljø får os til at arbejde længere [FTF analyse]
11.05.12 | Den offentlige sektor mister dyrebare ledelseserfaringer [Leder-info]