Jobrotation sikret til unge ledige

Ny finanslovsaftale sikrer, at flere nyuddannede ledige på FTF-området kan komme i arbejde via jobrotation. Jobrotation stod til at blive sparet væk, men regeringen har lyttet, og det er i sig selv positivt, mener FTF.

| 19.11.11 kl. 16.52

Nyuddannede og ledige unge vil med den nye delaftale om finansloven fortsat have muligheder for at få et arbejde ved hjælp af jobrotation.

Regeringen og Enhedslisten er på Beskæftigelsesministeriets område blevet enige om at sikre yderligere 20 mio. kr. til jobrotation ud over de i forvejen 11 mio. kr., der var afsat til 2012. Det er rigtig godt nyt, mener FTF, der er hovedorganisation for 450.000 privat og offentligt ansatte.

Jobrotation er ifølge flere undersøgelser ét af de redskaber, der er bedst til at få ledige og dimittender i arbejde og give dem den afgørende erhvervserfaring. Der var lagt op til at skære tilskuddet til ordningen ned fra 30 mio. kr. i år til 11 mio. næste år.

FTF har imidlertid påpeget, at det harmonerer meget dårligt med, at ledigheden for unge dimittender er stigende, og at det fx er 75 procent af de nyuddannede lærere og 50 procent af sygeplejerskerne, der ikke har fået arbejde tre måneder efter den sidste eksamen.

"Det er en rigtig god beslutning at sætte i alt 31 mio. kr. af til jobrotation næste år. Og jeg er glad for, at regeringen og Enhedslisten lyttede til, at jobrotation er den mest effektive ordning for vores grupper. Den nye regering lovede at lytte mere til fagbevægelsen, og det løfte har regeringen holdt her," siger Bente Sorgenfrey, formand for FTF.

Med jobrotation får de nyuddannede ledige mulighed for at overtage jobbet som fx lærer eller sygeplejerske, mens den fastansatte er på efteruddannelse. På den måde får den ledige konkret erhvervserfaring, og for mange er ordningen også vejen til fastansættelse.

FTF er også glad for, at dagpengeperioden forlænges for anden del af 2012, og at prisloftet på AMU-kurser fjernes, da det har ført til et voldsomt fald i den vigtige uddannelsesaktivitet

Forhandle om de samme penge to gange
På et andet punkt er FTF imidlertid meget utilfreds. Aftalen snupper nemlig de penge, der allerede var sat af til Statens Voksenuddannelsesstøtte til fagspecifikke kurser. Pengene blev forhandlet på plads under de seneste trepartsforhandlinger i 2007, og før finansloven var der fortsat 220 mio. kr. tilbage på kontoen.

"Det skader både ledige og beskæftigede, at regeringen og forligspartierne nu snupper penge fra tidligere trepartsforhandlinger. Vi kan godt frygte at skulle forhandle om de samme penge igen til de bebudede trepartsforhandlinger til foråret. Og imens gidsler man de ledige, der har brug for de her præcise fagkurser for at kunne komme i arbejde igen", siger Bente Sorgenfrey.




Kontaktinformation

Bente Sorgenfrey

Bente Sorgenfrey

Formand

Telefon: 3336 8801

Mobil: 4045 2645

Andy Andresen

Andy Andresen

Udviklingschef

Telefon: 3336 8811

Mobil: 2426 4811

Skarpe analyser og hurtige nyheder