Unge søger tryghed og indflydelse i fagforeningen

Ni ud af ti unge mener, at fagforeningen skaber tryghed. Hver anden mener, at grunden til at blive medlem er, at fagforeningen varetager deres interesser på politisk plan. Det viser tal fra en ny, omfattende undersøgelse fra FTF blandt over 10.000 unge.

Kirstine Petersen, Journalistisk medarbejder | 01.05.11 kl. 06.09

Mens fagbevægelsen holder festdag med taler og røde faner, kan den glæde sig over, at en stor del af landets unge bakker op om sagen.
De unge lægger især vægt på, at fagforeninger er gode til at skabe tryghed. Det mener ni ud af ti unge, der har medvirket i en ny, omfattende undersøgelse. 11.655 unge under 34 år har medvirket i undersøgelsen, der er den hidtil største fra FTF, der er hovedorganisation for ca. 450.000 offentligt og privat ansatte.

Trygheden er ikke bare en fordel ved fagforeningen for et stort flertal af de unge. Det er også én af hovedårsagerne til at de rent faktisk vælger at melde sig ind i en fagforening. Således angiver 40 procent tryghed som grunden til at melde sig ind; 46 procent angiver personlig hjælp og rådgivning som motivet til at betale for et medlemskab.

Derfor fagforening

De unges motivation for at melde sig ind i fagforeningen (andel/procent)

Kilde: FTF's ungdomsundersøgelse, 2011

Fagforeninger må gerne kæmpe politisk
Et andet godt argument for at melde sig ind er, at fagforeningen giver indflydelse. Halvdelen af de unge (49 procent) mener således, at et godt argument for at melde sig ind er, at fagforeningen kæmper for medlemmernes interesser på politisk plan.
Gennem fagforeningen søger de unge også indflydelse på løn og arbejdsvilkår. Dette peger hele 80 procent af de unge på som et godt argument for at melde sig ind i en fagforening.

Tallene er både overraskende og glædelige, mener Bente Sorgenfrey, formand for FTF.

”Halvdelen af de mange, vi har spurgt, lægger vægt på, at fagforeningen kæmper for deres interesser på politisk niveau. Det er glædeligt, at de unge er optaget af de politiske diskussioner, og af at vi som faglige organisationer arbejder politisk”, siger hun.

Arbejder for faget og professionen
Bente Sorgenfrey glæder sig desuden over, at de unge lægger vægt på, at deres fagforening bidrager aktivt til udviklingen – det gælder både udviklingen af uddannelserne, faget, professionen og det enkelte medlems kompetencer.

Undersøgelsen viser nemlig, at hele 90 procent af de unge mener, at deres fagforening arbejder for udvikling af deres fag og profession. 83 procent mener at deres fagforening bidrager aktivt til at udvikle deres uddannelse. Og 80 procent mener, at fagforeningen medvirker til kompetenceudvikling og efteruddannelse.

”Det er netop styrken for fagforeningerne på FTF-området, at de ikke kun arbejder for de traditionelle faglige spørgsmål som løn mm, men også for den faglige udvikling og dermed professionerne”, siger hun.

Fagforeningen giver indflydelse

Top tre over gode argumenter for at være medlem af en fagforening ifølge de unge.

1. Arbejder for bedre løn- og arbejdsvilkår
2. Hjælper med rådgivning og krisehjælp
3. Kæmper for mine interesser på politisk plan

Tryghed er vigtig for de unge
Det er ikke overraskende, at de unge vægter tryghed så højt og måske højere end tidligere, mener professor ved institut for organisation under CBS, Henrik Holt Larsen.

”For tre-fem år siden var de unges hjerner kemisk renset for et oplevet behov for tryghed. De unge sagde ”Mig først” og ikke ”1. maj”. Der var mangel på arbejdskraft, og de unge kunne derfor tillade sig at være kræsne og egoistiske i deres valg af job. Virksomhederne var nærmest nødt til at indfange nyansatte med lasso. I dag er det virksomhederne, der kan vælge og vrage, og der er kæmpestor ungdomsarbejdsløshed. Dermed kommer tryghed til at fylde meget mere på de unges nethinde”, siger han.

Glad for egen forening
De faggrupper, der er repræsenteret i undersøgelsen, tæller blandt andre bankansatte, pædagoger, lærere, sygeplejersker og andet sundhedspersonalet. Ni ud af ti af svarpersonerne er enige i, at deres fagforening er der, når de har brug for den, og at den støtter det enkelte medlem.

Den følelse kender 30-årige Susanne Abildgren godt. Hun har været uddannet pædagog i fire år, og har selv oplevet, at fagforeningen skabte tryghed i en ellers utryg situation.

”Jeg sad som sikkerhedsrepræsentant i et job, hvor jeg havde en række kritikpunkter af ledelsen. De blev ikke modtaget særligt godt. Det gik så skævt, at jeg til sidst ikke kunne håndtere det, så jeg kontaktede min fagforening, som hjalp mig hele vejen igennem”, forklarer hun.

Fagforeningen hjalp efterfølgende Susanne Abildgren med at blive fritstillet. Samtidigt blev hun tilbudt coachingtimer og vejledning. Hun er glad for den hjælp og tryghed, hun fik af foreningen.

For tre-fem år siden var de unges hjerner kemisk renset for et oplevet behov for tryghed. De unge sagde ”Mig først” og ikke ”1. maj”. I dag er der kæmpestor ungdomsarbejdsløshed. Dermed kommer tryghed til at fylde meget mere hos de unge

Henrik Holt Larsen, professor CBS

”Fagforeningen giver en sikkerhed, når man er ansat, og det er rart at vide, at der er nogen, jeg kan henvende mig til, hvis jeg får problemer en anden gang. Jeg har altid bare været medlem af en fagforening, fordi det er noget, ens forældre siger, man bør. I dag kunne jeg ikke forestille mig, ikke at være medlem af en fagforening, uddyber hun.

Det ideelle arbejde er et trygt arbejde
Tallene viser, at de unge opfatter fagforeningen som tryghedsskabende. Samtidig efterspørger de netop tryghed, når de søger nyt job.

65 procent af de unge svarer, at det har stor betydning, at drømmejobbet går hånd i hånd med tryghed i ansættelsen. En sammenligning med en lignende undersøgelse fra FTF fra 2007 viser, at andelen af unge, der efterspørger tryghed, er steget med 18 procent frem til 2011.

Det er en markant stigning, som kan skyldes finanskrisen, fortæller sociolog i Rådgivende sociologer, Sara Rosenmeier, som er en af hovedforfatter til rapporten om ungdomsundersøgelsen.

”Siden undersøgelsen i 2007 har de unge fået en meget stor bevidsthed om, at der har været en finansiel krise. De er nyuddannede og oplever derfor, at de har svært ved at få fast job og praktikpladser. Når der er jobmangel, er der mange kvalificerede ansøgere til de stillinger, de unge normalt ville søge”, siger Sara Rosenmeier,

De unge søger trygheden af forskellige grunde, forklarer hun videre:
”Tryghed i ansættelsen er mange ting. Først og fremmest betyder det, at man ikke bare kan blive fyret. Den anden ting er, at man føler sig sikker på, at man føler sig ordentligt behandlet. Det gælder både med henblik på arbejdsmiljøet, og at reglerne sørger for, at man bliver behandlet godt, hvis man skal på barsel eksempelvis”, forklarer Sara Rosenmeier.

Kontaktinformation

Bente Sorgenfrey

Bente Sorgenfrey

Formand

Telefon: 3336 8801

Mobil: 4045 2645

Torben Lenike Petersen

Torben Lenike Petersen

Konsulent

Telefon: 3336 8838

Mobil: 2712 8838

Skarpe analyser og hurtige nyheder